Top white search2x Login Join

Events

Clubs and classes are invited to submit details of their events to be promoted on the Sailing Calendar. You can self submit with a SailingClubManager starter account.

Existing SailingClubManager users can do this from the Calendar module.

   /

January 2024

Monday 1st - 31st Dec
Woollahra Sailing Club

Dinghy, SUP and Kayak hire (members only)
Woollahra Sailing Club
Monday 1st - 31st Dec
Woollahra Sailing Club

WSC Basic Skills Program - please ensure you have a confirmed booking. 48 hours notice
Woollahra Sailing Club

March 2024

Saturday 2nd - 3rd
UKLA

UKLA Qualifier » UKLA Noble Marine & Ovington ILCA 6 & 7 Qualifier - Brightlingsea Sailing Club
UKLA
Saturday 2nd
Barnt Green Sailing Club

IOCA Midlands Training Day
Barnt Green Sailing Club
Saturday 2nd
Brancaster Staithe Sailing Club

Wayfarer Open Invitation Weekend
Brancaster Staithe Sailing Club
Saturday 2nd
Burghfield Sailing Club

OK / Finn Open meeting
Burghfield Sailing Club
Saturday 2nd - 3rd
Rutland Sailing Club

ILCA 4 training
Rutland Sailing Club
Saturday 2nd09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Shustoke Sailing Club

RYA First Aid Course Cancelled
Shustoke Sailing Club
Saturday 2nd19:00 - 22:0019:00 - 22:00
Brancaster Staithe Sailing Club

UKWA dinner
Brancaster Staithe Sailing Club
Sunday 3rd
Burghfield Sailing Club

SUP racing
Burghfield Sailing Club
Sunday 3rd
Brancaster Staithe Sailing Club

Wayfarer Open Invitation Weekend
Brancaster Staithe Sailing Club
Sunday 3rd10:00 - 13:0010:00 - 13:00
East Cowes Sailing Club

ECSC March 2024 Coffee Morning
East Cowes Sailing Club
Sunday 3rd10:00 - 12:0010:00 - 12:00
Woollahra Sailing Club

Try Sailing Day : Sunday 3 March - pick a time slot to suit ! (11am - these slots are full: 10am, 10:20am or start at 10:40am)
Woollahra Sailing Club
Sunday 3rd12:00 - 16:0012:00 - 16:00
Woollahra Sailing Club

Pacer Racer Program 2024 » Session 6
Woollahra Sailing Club
Tuesday 5th19:00 - 21:0019:00 - 21:00
Lee on Solent Sailing Club

Virtual Sailing Race Night
Lee on Solent Sailing Club
Wednesday 6th18:00 - 19:0018:00 - 19:00
North Devon Yacht Club

RYA and British Marine The Green Blue initiative
North Devon Yacht Club
Wednesday 6th19:00 - 22:0019:00 - 22:00
Clyde Cruising Club

Winter Talk - Julian & Alison Cable The west coast of Greenland of Tecia
Clyde Cruising Club
Thursday 7th17:30 - 20:3017:30 - 20:30
Oxford Sailing Club

RYA Forum - Volunteering
Oxford Sailing Club
Friday 8th
Colne Yacht Club

International Women's Day
Colne Yacht Club
Saturday 9th - 10th
Datchet Water Sailing Club

Flying Fifteen Open
Datchet Water Sailing Club
Saturday 9th
UKLA

ILCA Open Club Training » Open Club Training - Pennine Sailing Club
UKLA
Saturday 9th - 10th
Royal Southern Yacht Club

J/70 Training (League)
Royal Southern Yacht Club
Saturday 9th - 10th
Banbury Sailing Club

NSSA DH Team Racing 2024 » NSSA DH Team Racing 2024
Banbury Sailing Club
Saturday 9th
Burghfield Sailing Club

Oppie Thames Valley Training
Burghfield Sailing Club
Saturday 9th - 10th
UKLA

UKLA Qualifier » UKLA Noble Marine & Sailingfast ILCA 4, 6 & 7 Qualifier - WPNSA
UKLA
Saturday 9th - 10th
Brightlingsea Sailing Club

Optimist Training Weekend
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 9th
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - Haversham Sailing Club
UKLA
Sunday 10th
Castle Cove Sailing Club

Dorset Triangle leg #1 @ Sutton Bingham SC
Castle Cove Sailing Club
Tuesday 12th18:00 - 19:0018:00 - 19:00
Woollahra Sailing Club

Learn about Sailing Basics and learning to sail
Woollahra Sailing Club
Wednesday 13th15:30 - 17:0015:30 - 17:00
Yarmouth Sailing Club

Future Club Flag Officers Meeting
Yarmouth Sailing Club
Saturday 16th - 17th
Rutland Sailing Club

Blind Sailing in RS21's
Rutland Sailing Club
Saturday 16th - 17th
East Antrim Boat Club

Topper Winters 2024
East Antrim Boat Club
Saturday 16th
Bristol Corinthian Yacht Club

Topper ITCA Training Day
Bristol Corinthian Yacht Club
Saturday 16th
Burghfield Sailing Club

London Windsurfing Association Summer Series
Burghfield Sailing Club
Saturday 16th - 17th
Spinnaker Sailing Club

Women's Team Racing National Championships - No Club Sailing
Spinnaker Sailing Club
Saturday 16th - 17th
Royal Southern Yacht Club

Boysterous Cup
Royal Southern Yacht Club
Saturday 16th
Brightlingsea Sailing Club

RYA Measuring Course
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 16th - 17th
Sonata Sailing

Sonata Inland Championships
Sonata Sailing
Saturday 16th - 17th
UKLA

UKLA Qualifier » UKLA Noble Marine & Rooster ILCA 4, 6 & 7 Qualifier - WPNSA
UKLA
Saturday 16th14:00 - 16:0014:00 - 16:00
Brighton Marina Yacht Club

Dieppe Dash '24 » Dieppe Dash Preparation - Open Event
Brighton Marina Yacht Club
Saturday 16th18:45 - 23:4518:45 - 23:45
Royal Southern Yacht Club

Yarns of Sea & Sky
Royal Southern Yacht Club
Sunday 17th
Bristol Corinthian Yacht Club

Topper ITCA Open Meeting
Bristol Corinthian Yacht Club
Sunday 17th08:30 - 17:0008:30 - 17:00
Yarmouth Sailing Club

RYA PB Level 2 Course
Yarmouth Sailing Club
Wednesday 20th18:00 - 20:0018:00 - 20:00
Yarmouth Sailing Club

Management Committee Meeting
Yarmouth Sailing Club
Wednesday 20th20:00 - 22:0020:00 - 22:00
Clyde Cruising Club

Winter Talk - Ian Nicolson A Yachting Disaster
Clyde Cruising Club
Saturday 23rd
UKLA

Midlands Grand Prix Series » ILCA GP - Tamworth Sailing Club
UKLA
Saturday 23rd - 24th
UKLA

UKLA Open Training » ILCA Open Training - WPNSA
UKLA
Saturday 23rd - 24th
UKLA

ILCA National Training » ILCA 4 & 6 National Training - WPNSA
UKLA
Saturday 23rd - 24th
B14 Class

Rutland B14 Inland National Championships and travellers trophy
B14 Class
Saturday 23rd
Portsmouth Sailing Club

Parhelion Spring Series 2024 » Parhelion Spring Series 1
Portsmouth Sailing Club
Saturday 23rd
Bantry Bay Sailing Club

ISTRA Munster Provincial Schools Regatta
Bantry Bay Sailing Club
Saturday 23rd - 24th
West Kirby Sailing Club

The Lash (organisers: Liverpool/Manchester Uni)
West Kirby Sailing Club
Saturday 23rd
Burghfield Sailing Club

Fire Inland Championships and Open Meeting for Blaze and Aeros
Burghfield Sailing Club
Saturday 23rd
Bartley Sailing Club

2024 Craftinsure Supernova Open
Bartley Sailing Club
Saturday 23rd - 24th
Rutland Sailing Club

RSC Skiff open event
Rutland Sailing Club
Saturday 23rd
Paignton Sailing Club

SWYSA training day
Paignton Sailing Club
Saturday 23rd - 24th
Datchet Water Sailing Club

Waszp Start of Season Championships
Datchet Water Sailing Club
Saturday 23rd
UKLA

ILCA GP - Bowmoor Sailing Club - Thames Valley AND Wessex Circuit
UKLA
Saturday 23rd09:00 - 14:0009:00 - 14:00
Bosham Sailing Club

BSC Rowing Regatta & Swift Winter Rowing Series
Bosham Sailing Club
Saturday 23rd - 24th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Exe Sailing Club

RYA Marine Radio (SRC) » VHF Course - 23rd and 24th March
Exe Sailing Club
Saturday 23rd09:30 - 16:3009:30 - 16:30
Notts County Sailing Club

ITCA Topper Training
Notts County Sailing Club
Saturday 23rd10:00 - 16:0010:00 - 16:00
Barnt Green Sailing Club

Ovington Boats K1 Open and Midlands Area Championships
Barnt Green Sailing Club
Saturday 23rd - 24th11:00 - 17:0011:00 - 17:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Squib Broadland Regatta
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Saturday 23rd19:00 - 21:0019:00 - 21:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Squib Broadland Regatta - EVENING MEAL
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Sunday 24th
Warsash Sailing Club

ICTA Topper Training for Girls
Warsash Sailing Club
Sunday 24th
Wimbleball Sailing Club

Exmoor Beastie - 3 hour Pursuit - 1 race
Wimbleball Sailing Club
Sunday 24th
Chase Sailing Club

Sailing Open Race » GP14 Midland Bell Open
Chase Sailing Club
Sunday 24th
Shustoke Sailing Club

Shustoke Gauntlet
Shustoke Sailing Club
Sunday 24th
Paignton Sailing Club

Sailing Southwest Winter Series » Exmoor Beastie
Paignton Sailing Club
Sunday 24th14:00 - 16:0014:00 - 16:00
Banbury Sailing Club

2024 Open Days » Open Day
Banbury Sailing Club
Friday 29th - 30th
UKLA

ILCA Masters Training -ILCA Masters Training Plas Heli
UKLA
Friday 29th - 31st
Royal Corinthian Yacht Club

Easter Weekend » Dragon Easter Regatta
Royal Corinthian Yacht Club
Friday 29th08:30 - 17:0008:30 - 17:00
Yarmouth Sailing Club

RYA Dinghy Instructors Course
Yarmouth Sailing Club
Saturday 30th - 5th Apr
UKLA

RYA Youth National Championships - WPNSA
UKLA
Saturday 30th - 31st
Portsmouth Sailing Club

Easter Egg Series for Keelboats & Yachts
Portsmouth Sailing Club
Sunday 31st11:00 - 16:0011:00 - 16:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Laser and Single Handed Open Meeting
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

April 2024

Monday 1st11:00 - 16:0011:00 - 16:00
Ullswater Yacht Club

Easter Trophy (Day 2 of 2)
Ullswater Yacht Club
Monday 1st11:00 - 16:0011:00 - 16:00
Shustoke Sailing Club

2024 Open Day - April - Easter Monday
Shustoke Sailing Club
Tuesday 2nd - 4th
Barnt Green Sailing Club

Easter RYA Junior and Adult Training - Get Back to Sailing
Barnt Green Sailing Club
Wednesday 3rd - 12th
UKLA

International Support Training Events » UKLA // ASC Performance Academy - ILCA 4 European Championships - Izola, Slovenia - Pre-Training AND Event Support
UKLA
Wednesday 3rd09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 3 Course » Day 1 of 3
Notts County Sailing Club
Wednesday 3rd18:30 - 20:0018:30 - 20:00
Carsington Sailing Club

Wednesday evening series 1 » Wednesday evening series 1
Carsington Sailing Club
Thursday 4th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Dinghy Start Racing Course » Day 1 of 2
Notts County Sailing Club
Thursday 4th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 3 Course » Day 2 of 3
Notts County Sailing Club
Friday 5th - 7th
Rutland Sailing Club

Squib Invitational Rally Provisional
Rutland Sailing Club
Friday 5th - 7th
Warsash Sailing Club

RYA Topper South RTG
Warsash Sailing Club
Friday 5th - 12th
UKLA

International Support Training Events » UKLA // ASC Performance Academy - ILCA 4 European Championships - Izola, Slovenia - Event Support ONLY
UKLA
Friday 5th - 7th
Brightlingsea Sailing Club

Topper Training Weekend
Brightlingsea Sailing Club
Friday 5th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Dinghy Start Racing Course » Day 2 of 2
Notts County Sailing Club
Friday 5th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 3 Course » Day 3 of 3
Notts County Sailing Club
Friday 5th - 10th17:0017:00
Exe Sailing Club

RYA Competent Crew, RYA Day Skipper Practical and RYA Coastal Skipper Practical » DS and CC, 5th to 10th April
Exe Sailing Club
Saturday 6th
Burghfield Sailing Club

Merlin Rocket ST 2024
Burghfield Sailing Club
Saturday 6th
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - Great Moor Sailing Club
UKLA
Saturday 6th
Portsmouth Sailing Club

Parhelion Spring Series 2024 » Parhelion Spring Series 2 (Passage Race, Sausage & Mash at PSC)
Portsmouth Sailing Club
Saturday 6th - 7th
Royal Southern Yacht Club

J/70 Grand Slam 1
Royal Southern Yacht Club
Saturday 6th - 7th
Oxford Sailing Club

Contender Travellers Trophy round 2 / RS 600 Open / RS Vareo Inland Championships
Oxford Sailing Club
Saturday 6th - 7th
Bristol Corinthian Yacht Club

RYA Coach Level 2 Open course Provisional
Bristol Corinthian Yacht Club
Saturday 6th
Shustoke Sailing Club

Laser Open
Shustoke Sailing Club
Saturday 6th10:00 - 12:3010:00 - 12:30
Lee on Solent Sailing Club

Sailing Training - Open Morning
Lee on Solent Sailing Club
Sunday 7th
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Redesemere Sailing Club
UKLA
Sunday 7th
Warsash Sailing Club

WSC Spring Series Day 1
Warsash Sailing Club
Sunday 7th10:00 - 17:0010:00 - 17:00
Lee on Solent Sailing Club

Family Fun Day
Lee on Solent Sailing Club
Sunday 7th10:30 - 16:0010:30 - 16:00
Redesmere Sailing Club

ILCA (Laser) Open
Redesmere Sailing Club
Wednesday 10th18:00 - 21:0018:00 - 21:00
Christchurch Sailing Club

Dorset Harbour Watch - Conference
Christchurch Sailing Club
Wednesday 10th18:30 - 20:0018:30 - 20:00
Carsington Sailing Club

Wednesday evening series 1 » Wednesday evening series 1
Carsington Sailing Club
Friday 12th - 14th
Lake Norman Yacht Club

HOSPICE REGATTA
Lake Norman Yacht Club
Friday 12th - 14th
Royal Southern Yacht Club

Cape 31 Round 1
Royal Southern Yacht Club
Saturday 13th
Derwent Reservoir Sailing Club

RYA Regional Training Day
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 13th
UKLA

Wessex Grand Prix Series » ILCA GP - Whitefriars Sailing Club
UKLA
Saturday 13th
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Delph Sailing Club
UKLA
Saturday 13th - 14th
Datchet Water Sailing Club

Wayfarer Open
Datchet Water Sailing Club
Saturday 13th - 20th
Shustoke Sailing Club

RYA Dinghy Training 2024 » L1 Start Sailing Sat April 13 and 20
Shustoke Sailing Club
Saturday 13th
Portsmouth Sailing Club

Parhelion Spring Series 2024 » Parhelion Spring Series 3
Portsmouth Sailing Club
Saturday 13th
UKLA

Sailingfast ILCA Grand Prix Series - South » ILCA GP - Spinnaker Sailing Club
UKLA
Saturday 13th - 14th
Rutland Sailing Club

Tera Inlands
Rutland Sailing Club
Saturday 13th
Whitefriars Sailing Club

Laser Open
Whitefriars Sailing Club
Saturday 13th
Spinnaker Sailing Club

ILCA/Laser Open - No Club Sailing
Spinnaker Sailing Club
Saturday 13th - 14th
Royal Southern Yacht Club

4x4 Championship » 4x4 Series I
Royal Southern Yacht Club
Saturday 13th
City Island Yacht Club

City Island Power Squadron Boating Course
City Island Yacht Club
Saturday 13th
Bristol Corinthian Yacht Club

RS 200 & 400 Open meeting
Bristol Corinthian Yacht Club
Saturday 13th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Indianapolis Sailing Club

IU Collegiate Regatta
Indianapolis Sailing Club
Saturday 13th10:00 - 12:0010:00 - 12:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club
Saturday 13th16:00 - 23:0016:00 - 23:00
Yarmouth Sailing Club

Visiting Rally. Christchurch Sailing Club
Yarmouth Sailing Club
Sunday 14th
Carsington Sailing Club

Blaze Open and training » Blaze Open meeting
Carsington Sailing Club
Sunday 14th
Warsash Sailing Club

WSC Spring Series Day 2
Warsash Sailing Club
Sunday 14th
Bartley Sailing Club

Merlin Rocket Open Meeting
Bartley Sailing Club
Sunday 14th
Bristol Corinthian Yacht Club

RS 400 & 500 Open meeting
Bristol Corinthian Yacht Club
Sunday 14th09:00 - 12:0009:00 - 12:00
Indianapolis Sailing Club

IU Collegiate Regatta
Indianapolis Sailing Club
Sunday 14th10:30 - 16:0010:30 - 16:00
Maidenhead Sailing Club

Albacore Open
Maidenhead Sailing Club
Wednesday 17th18:00 - 20:0018:00 - 20:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club
Wednesday 17th19:00 - 20:3019:00 - 20:30
Carsington Sailing Club

Wednesday evening series 1 » Wednesday evening series 1
Carsington Sailing Club
Friday 19th - 21st
Royal Southern Yacht Club

RS21 Act 1
Royal Southern Yacht Club
Friday 19th18:00 - 20:0018:00 - 20:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club
Saturday 20th
Spinnaker Sailing Club

BSDRA Southerns 2024 - No Club Sailing
Spinnaker Sailing Club
Saturday 20th
UKLA

Midlands Grand Prix Series » ILCA GP - Chase Sailing Club
UKLA
Saturday 20th - 21st
2000 Class

2024 MS1 - Weir Wood SC
2000 Class
Saturday 20th - 21st
Rutland Sailing Club

Harken RS Sprints
Rutland Sailing Club
Saturday 20th - 21st
Datchet Water Sailing Club

K1 Open
Datchet Water Sailing Club
Saturday 20th - 21st
Warsash Sailing Club

WSC Spring Championships Days 1&2
Warsash Sailing Club
Saturday 20th - 21st
B14 Class

Stokes Bay B14 Open meeting & travellers trophy event
B14 Class
Saturday 20th
Portsmouth Sailing Club

Parhelion Spring Series 2024 » Parhelion Spring Series 4
Portsmouth Sailing Club
Saturday 20th
Chase Sailing Club

Sailing Open Race » Lasers open
Chase Sailing Club
Saturday 20th
Burghfield Sailing Club

Comet / Solo Open
Burghfield Sailing Club
Saturday 20th - 21st
Lake Norman Yacht Club

Bunny Hop
Lake Norman Yacht Club
Saturday 20th08:00 - 14:0008:00 - 14:00
Indianapolis Sailing Club

Thistle 8 Ball Regatta
Indianapolis Sailing Club
Saturday 20th10:00 - 12:0010:00 - 12:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club
Saturday 20th16:00 - 23:0016:00 - 23:00
Yarmouth Sailing Club

Poole Yacht Racing Association Rally
Yarmouth Sailing Club
Sunday 21st
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - Papercourt Sailing Club
UKLA
Sunday 21st
Warsash Sailing Club

WSC Spring Series Day 3
Warsash Sailing Club
Sunday 21st10:00 - 12:0010:00 - 12:00
Indianapolis Sailing Club

Thistle 8 Ball Regatta
Indianapolis Sailing Club
Sunday 21st10:30 - 12:3010:30 - 12:30
Castle Cove Sailing Club

Open Meets (2024) » Dorset Triangle Leg #2 @CCSC
Castle Cove Sailing Club
Sunday 21st11:0011:00
Bosham Sailing Club

(CB) Sprint Series 1, 2 & 3
Bosham Sailing Club
Wednesday 24th18:00 - 20:0018:00 - 20:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club
Wednesday 24th19:00 - 20:3019:00 - 20:30
Carsington Sailing Club

Wednesday evening series 1 » Wednesday evening series 1
Carsington Sailing Club
Saturday 27th
Clyde Cruising Club

Bute Race
Clyde Cruising Club
Saturday 27th
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - West Riding Sailing Club
UKLA
Saturday 27th - 28th
Warsash Sailing Club

WSC Spring Championships Days 3&4
Warsash Sailing Club
Saturday 27th
Portsmouth Sailing Club

Parhelion Spring Series 2024 » Parhelion Spring Series 5
Portsmouth Sailing Club
Saturday 27th
Paignton Sailing Club

External Training » Topper Training
Paignton Sailing Club
Saturday 27th
Burghfield Sailing Club

ILCA Thames Valley Travellers Open Meeting
Burghfield Sailing Club
Saturday 27th
Brightlingsea Sailing Club

Cadet Eastern Championships Day 1
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 27th
Hornsea Sailing Club

Streaker Open
Hornsea Sailing Club
Saturday 27th
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - Burghfield Sailing Club
UKLA
Saturday 27th09:30 - 17:3009:30 - 17:30
Lee on Solent Sailing Club

RS Aero Youth Championships
Lee on Solent Sailing Club
Saturday 27th10:00 - 16:0010:00 - 16:00
Ullswater Yacht Club

Daffodil Regatta including the Musto Skiff Northerns and RS200 Northerns (Day 1 of 2)
Ullswater Yacht Club
Sunday 28th
Warsash Sailing Club

WSC Spring Series Day 4
Warsash Sailing Club
Sunday 28th
Paignton Sailing Club

Championship » Topper Traveller
Paignton Sailing Club
Sunday 28th
Brightlingsea Sailing Club

Cadet Eastern Championships Day 2
Brightlingsea Sailing Club
Sunday 28th10:00 - 18:0010:00 - 18:00
Christchurch Sailing Club

Open Day 2024
Christchurch Sailing Club
Sunday 28th14:00 - 16:0014:00 - 16:00
Banbury Sailing Club

2024 Open Days » Open Day
Banbury Sailing Club

May 2024

Wednesday 1st09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Spinnaker Sailing Club

Hansa TT
Spinnaker Sailing Club
Wednesday 1st18:00 - 20:0018:00 - 20:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club
Wednesday 1st19:00 - 21:0019:00 - 21:00
Lee on Solent Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 (PB2) - Course 1: Theory 1/2
Lee on Solent Sailing Club
Wednesday 1st19:00 - 20:3019:00 - 20:30
Carsington Sailing Club

Wednesday evening series 1 » Wednesday evening series 1
Carsington Sailing Club
Thursday 2nd19:30 - 21:3019:30 - 21:30
Brighton Marina Yacht Club

Dieppe Dash '24 » Dieppe Dash Safety Briefing
Brighton Marina Yacht Club
Friday 3rd - 6th
Royal Southern Yacht Club

EMRT Royal Southern Match Cup
Royal Southern Yacht Club
Friday 3rd18:00 - 20:0018:00 - 20:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club
Saturday 4th
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - Fishers Green Sailing Club
UKLA
Saturday 4th - 5th
East Antrim Boat Club

RS Northern Championships
East Antrim Boat Club
Saturday 4th - 6th
Lough Derg Yacht Club

Lough Corrib Regatta, Cong
Lough Derg Yacht Club
Saturday 4th - 6th
Datchet Water Sailing Club

Waszp Event
Datchet Water Sailing Club
Saturday 4th - 6th
Cardiff Yacht Club

2024 CYC Cruise #2 to Lydney
Cardiff Yacht Club
Saturday 4th - 12th
Wimbleball Sailing Club

Adult course 4,5,11,12 May 2024
Wimbleball Sailing Club
Saturday 4th
Royal London Yacht Club

Rules Refresher Clinic
Royal London Yacht Club
Saturday 4th - 5th
Lake Norman Yacht Club

Flying Scot Great 48 Regatta
Lake Norman Yacht Club
Saturday 4th - 6th
2000 Class

2024 Latitude 1 West Riding Sailing Club
2000 Class
Saturday 4th11:00 - 16:0011:00 - 16:00
Shustoke Sailing Club

2024 Open Day - Sat 4th May
Shustoke Sailing Club
Saturday 4th11:00 - 16:5011:00 - 16:50
Notts County Sailing Club

Scorpion Open 2024 » Scorpion Open Meeting
Notts County Sailing Club
Saturday 4th13:00 - 17:0013:00 - 17:00
Indianapolis Sailing Club

Lightning/Snipe Indiana Open
Indianapolis Sailing Club
Sunday 5th
Wimbleball Sailing Club

Spring Series - Pursuit - 3 races
Wimbleball Sailing Club
Sunday 5th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Lee on Solent Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 (PB2) - Course 1: Practical 1/2
Lee on Solent Sailing Club
Sunday 5th09:30 - 16:3009:30 - 16:30
Bartley Sailing Club

Albacore Inland Championships - Day 1 of 2
Bartley Sailing Club
Sunday 5th11:00 - 16:5011:00 - 16:50
Notts County Sailing Club

Scorpion Open 2024 » Scorpion Open Meeting
Notts County Sailing Club
Monday 6th
Yarmouth Sailing Club

Sandcastle Competition at Old Lifeboat House, Totland Bay
Yarmouth Sailing Club
Monday 6th09:30 - 16:3009:30 - 16:30
Bartley Sailing Club

Albacore Inland Championships - Day 2 of 2
Bartley Sailing Club
Monday 6th10:00 - 16:3010:00 - 16:30
Spinnaker Sailing Club

Discover Sailing at Spinnaker Sailing Club
Spinnaker Sailing Club
Monday 6th11:00 - 16:0011:00 - 16:00
Emberton Park Sailing Club

EPSC Come & Try It Day
Emberton Park Sailing Club
Monday 6th11:00 - 16:5011:00 - 16:50
Notts County Sailing Club

Scorpion Youth / Junior Open Meeting
Notts County Sailing Club
Tuesday 7th16:30 - 18:1016:30 - 18:10
Notts County Sailing Club

Inclusive sailing session
Notts County Sailing Club
Wednesday 8th19:00 - 21:0019:00 - 21:00
Lee on Solent Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 (PB2) - Course 1: Theory 2/2
Lee on Solent Sailing Club
Wednesday 8th19:00 - 20:3019:00 - 20:30
Carsington Sailing Club

Wednesday evening series 1 » Wednesday evening series 1
Carsington Sailing Club
Friday 10th - 12th
Paignton Sailing Club

Championship » RS Vareo National Championship
Paignton Sailing Club
Friday 10th - 12th
Bosham Sailing Club

(CB) Bosham Masters (3 day event)
Bosham Sailing Club
Friday 10th18:00 - 20:0018:00 - 20:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club
Saturday 11th
Hornsea Sailing Club

North East & Yorkshire Youth Travellers Series
Hornsea Sailing Club
Saturday 11th - 12th
East Antrim Boat Club

Optimist Ulster Championships
East Antrim Boat Club
Saturday 11th - 12th
B14 Class

Weymouth WPNSA B14 open meeting and travellers trophy
B14 Class
Saturday 11th
Spinnaker Sailing Club

Solo & Byte Open - No Club Sailing
Spinnaker Sailing Club
Saturday 11th
Southampton Sailing Club

Open Day
Southampton Sailing Club
Saturday 11th - 12th
UKLA

Sailingfast ILCA Grand Prix Series - South » ILCA GP - Paignton Sailing Club
UKLA
Saturday 11th - 12th
Royal Southern Yacht Club

Women's Open Keelboat Championships
Royal Southern Yacht Club
Saturday 11th - 12th
Royal Southern Yacht Club

Etchells Bedrock Trophy
Royal Southern Yacht Club
Saturday 11th
Brightlingsea Sailing Club

Merlin Rocket & Solo Open Day 1
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 11th - 12th
Bosham Sailing Club

Yachting World Dayboat Open Meeting (2 day event)
Bosham Sailing Club
Saturday 11th - 12th
Paignton Sailing Club

Championship » Paignton Open for Single Handed dinghies (POSH)
Paignton Sailing Club
Saturday 11th
Fareham Sailing and Motorboat Club

Jack Chippendale 100th Anniversary
Fareham Sailing and Motorboat Club
Saturday 11th - 12th
Castle Cove Sailing Club

Topper event
Castle Cove Sailing Club
Saturday 11th08:0008:00
Brancaster Staithe Sailing Club

Lester Southerland Tiller for Sharpies » Lester Southerland Tiller for Sharpies 1 & 2
Brancaster Staithe Sailing Club
Saturday 11th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 1 Course » Day 1 of 3
Notts County Sailing Club
Saturday 11th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 2 course » Day 1 of 3
Notts County Sailing Club
Sunday 12th
Shustoke Sailing Club

Lark Open
Shustoke Sailing Club
Sunday 12th
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - Littleton Sailing Club
UKLA
Sunday 12th
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Hollingworth Lake Sailing Club
UKLA
Sunday 12th
Bartley Sailing Club

Lightning and Phantom Open meeting
Bartley Sailing Club
Sunday 12th
Brightlingsea Sailing Club

Merlin Rocket & Solo Open Day 2
Brightlingsea Sailing Club
Sunday 12th08:4508:45
Brancaster Staithe Sailing Club

Lester Southerland Tiller for Sharpies » Lester Southerland Tiller for Sharpies 3 & 4
Brancaster Staithe Sailing Club
Sunday 12th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Lee on Solent Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 (PB2) - Course 1: Practical 2/2
Lee on Solent Sailing Club
Sunday 12th10:00 - 12:3010:00 - 12:30
Castle Cove Sailing Club

Open Meets (2024) » Topper Regional Event
Castle Cove Sailing Club
Tuesday 14th11:00 - 16:0011:00 - 16:00
Shotwick Lake Sailing Club

Border Counties Midweek Series
Shotwick Lake Sailing Club
Wednesday 15th09:30 - 16:0009:30 - 16:00
Notts County Sailing Club

HANSA Open meeting
Notts County Sailing Club
Wednesday 15th19:00 - 20:3019:00 - 20:30
Carsington Sailing Club

Wednesday evening series 1 » Wednesday evening series 1
Carsington Sailing Club
Friday 17th - 19th
Sonata Sailing

Welsh Championships
Sonata Sailing
Friday 17th - 20th
Royal Engineer Yacht Club

Scottish Islands Peak Race
Royal Engineer Yacht Club
Friday 17th - 20th
Royal Engineer Yacht Club

Scottish Islands Peak Race
Royal Engineer Yacht Club
Saturday 18th
Bristol Corinthian Yacht Club

Solo/ILCA Open
Bristol Corinthian Yacht Club
Saturday 18th - 19th
Oxford Sailing Club

Optimist Team Racing
Oxford Sailing Club
Saturday 18th
UKLA

Wessex Grand Prix Series » ILCA GP - Corinthian Yacht Club
UKLA
Saturday 18th - 19th
Emberton Park Sailing Club

British Moth Open Meeting
Emberton Park Sailing Club
Saturday 18th - 19th
2000 Class

2024 MS2 - Castle Cove SC
2000 Class
Saturday 18th - 19th
Royal Southern Yacht Club

Summer Series » North Sails May Regatta
Royal Southern Yacht Club
Saturday 18th - 19th
Rutland Sailing Club

RSC Catamaran Open 2024
Rutland Sailing Club
Saturday 18th
Burghfield Sailing Club

BSC / ASC Open Day 2024
Burghfield Sailing Club
Saturday 18th - 19th
Island Sailing Club

CONTESSA 32 REGATTA
Island Sailing Club
Saturday 18th - 19th
UKLA

Scottish Grand Prix Series » ILCA GP - Largs Sailing Club
UKLA
Saturday 18th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA First Aid Course
Notts County Sailing Club
Saturday 18th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 1 Course » Day 2 of 3
Notts County Sailing Club
Saturday 18th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 2 course » Day 2 of 3
Notts County Sailing Club
Saturday 18th13:00 - 16:0013:00 - 16:00
Castle Cove Sailing Club

CCSC Cups (2024) » Basso Cup and 2000 invitational
Castle Cove Sailing Club
Sunday 19th
Shustoke Sailing Club

Comet Open
Shustoke Sailing Club
Sunday 19th
Burghfield Sailing Club

Spring Series 2024 » Spring Series 2024 Weekend 7
Burghfield Sailing Club
Sunday 19th
UKLA

Midlands Grand Prix Series » ILCA GP - Midland Sailing Club
UKLA
Sunday 19th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Trent Valley Sailing Club

N12 open meeting (Separate Start to Club Racing)
Trent Valley Sailing Club
Sunday 19th10:30 - 13:3010:30 - 13:30
Castle Cove Sailing Club

CCSC Cups (2024) » Basso Cup and 2000 invitational
Castle Cove Sailing Club
Sunday 19th11:0011:00
Bosham Sailing Club

(CB) Sprint Series 4, 5 & 6
Bosham Sailing Club
Wednesday 22nd18:00 - 20:0018:00 - 20:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club
Wednesday 22nd19:00 - 20:3019:00 - 20:30
Carsington Sailing Club

Wednesday evening series 1 » Wednesday evening series 1
Carsington Sailing Club
Friday 24th - 27th
Clyde Cruising Club

Scottish Series
Clyde Cruising Club
Friday 24th - 27th
Sonata Sailing

Scottish Championships
Sonata Sailing
Friday 24th - 27th
Clyde Corinthian Yacht Club

Scottish Series; Tarbert (CCC)
Clyde Corinthian Yacht Club
Friday 24th18:00 - 20:0018:00 - 20:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club
Saturday 25th
Burghfield Sailing Club

SUP event Provisional
Burghfield Sailing Club
Saturday 25th
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Blackpool and Fleetwood Sailing Club
UKLA
Saturday 25th
UKLA

ILCA Open - Bough Beech Sailing Club
UKLA
Saturday 25th
West Mersea Yacht Club

Sonata Class Race 1
West Mersea Yacht Club
Saturday 25th
Coniston Sailing Club

Coniston Sailing Club Open Regatta - Day 1 of 3
Coniston Sailing Club
Saturday 25th - 26th
Lough Derg Yacht Club

Mirror Southerns in LDYC
Lough Derg Yacht Club
Saturday 25th - 27th
Sonata Sailing

Southern Championships
Sonata Sailing
Saturday 25th - 26th
Brightlingsea Sailing Club

RYA Adult Course
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 25th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 1 Course » Day 3 of 3
Notts County Sailing Club
Saturday 25th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 2 course » Day 3 of 3
Notts County Sailing Club
Saturday 25th10:00 - 12:0010:00 - 12:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session (Bank Holiday)
Scaling Dam Sailing Club
Saturday 25th11:00 - 16:3011:00 - 16:30
South Cerney Sailing Club

GP14 Open
South Cerney Sailing Club
Saturday 25th11:0011:00
Bosham Sailing Club

Junior Regatta
Bosham Sailing Club
Saturday 25th11:30 - 14:3011:30 - 14:30
Felpham Sailing Club

Aero Nationals Day 1 (6 and 9 rig)
Felpham Sailing Club
Sunday 26th
West Mersea Yacht Club

Ralph Herring Trophy
West Mersea Yacht Club
Sunday 26th
UKLA

ILCA Open - Waldringfield Sailing Club
UKLA
Sunday 26th
Coniston Sailing Club

Coniston Sailing Club Open regatta - Day 2 of 3
Coniston Sailing Club
Sunday 26th - 27th
Paignton Sailing Club

Training » Adult learn to Sail course - RYA Level 1 Provisional
Paignton Sailing Club
Sunday 26th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 Course » Day 1 of 2
Notts County Sailing Club
Sunday 26th11:00 - 15:0011:00 - 15:00
North Devon Yacht Club

Boat Jumble
North Devon Yacht Club
Sunday 26th12:00 - 15:0012:00 - 15:00
Felpham Sailing Club

Aero Nationals Day 2 (6 and 9 rig)
Felpham Sailing Club
Sunday 26th12:20 - 16:3012:20 - 16:30
Mengeham Rythe Sailing Club

RS 2000 Open Meeting (HS/HF)
Mengeham Rythe Sailing Club
Monday 27th - 31st
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 27-31 May 2024, ADVANCED - Stage 4 / Seamanship
Wimbleball Sailing Club
Monday 27th - 31st
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 27-31 May 2024, BEGINNERS
Wimbleball Sailing Club
Monday 27th
Coniston Sailing Club

Coniston Sailing Club Open Regatta - Day 3 of 3
Coniston Sailing Club
Monday 27th
Felpham Sailing Club

Aero Nationals Day 3 (6 and 9 rig)
Felpham Sailing Club
Monday 27th
Paignton Sailing Club

Local Event » RTYC - Bill's Goblet
Paignton Sailing Club
Monday 27th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 Course » Day 2 of 2
Notts County Sailing Club
Monday 27th10:00 - 17:0010:00 - 17:00
Lee on Solent Sailing Club

Sailing Social, Sail to Ryde
Lee on Solent Sailing Club
Tuesday 28th - 31st
Brightlingsea Sailing Club

RYA Youth Course
Brightlingsea Sailing Club
Tuesday 28th - 29th
Paignton Sailing Club

Junior Learn to Sail - RYA Level 1 Provisional
Paignton Sailing Club
Wednesday 29th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 2 Course » Day 1 of 3
Notts County Sailing Club
Wednesday 29th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 1 Course » Day 1 of 3
Notts County Sailing Club
Wednesday 29th18:00 - 20:0018:00 - 20:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club
Wednesday 29th19:00 - 20:3019:00 - 20:30
Carsington Sailing Club

Wednesday evening series 1 » Wednesday evening series 1
Carsington Sailing Club
Thursday 30th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Dinghy Start Racing Course » Day 1 of 2
Notts County Sailing Club
Thursday 30th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 2 Course » Day 2 of 3
Notts County Sailing Club
Thursday 30th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 1 Course » Day 2 of 3
Notts County Sailing Club
Friday 31st - 2nd Jun
Royal Southern Yacht Club

X Yachts Solent Cup
Royal Southern Yacht Club
Friday 31st09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Dinghy Start Racing Course » Day 2 of 2
Notts County Sailing Club
Friday 31st09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 2 Course » Day 3 of 3
Notts County Sailing Club
Friday 31st09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 1 Course » Day 3 of 3
Notts County Sailing Club
Friday 31st18:00 - 20:0018:00 - 20:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club

June 2024

Saturday 1st
Coniston Sailing Club

Topper ITCA Northern Traveller Event
Coniston Sailing Club
Saturday 1st - 2nd
Scaling Dam Sailing Club

Challenger Open Meeting
Scaling Dam Sailing Club
Saturday 1st - 2nd
Warsash Sailing Club

Fire Nationals & Blaze Open
Warsash Sailing Club
Saturday 1st - 8th
Shustoke Sailing Club

RYA Dinghy Training 2024 » L1/L2 Sat June 1st and 8th
Shustoke Sailing Club
Saturday 1st - 9th
Fisher Owners Association

Operation NEPTUNE 80 D-Day Rally to Ouistreham and Caen 1-9 June 2024
Fisher Owners Association
Saturday 1st
UKLA

Sailingfast ILCA Grand Prix Series - South » ILCA GP - Exe Sailing Club
UKLA
Saturday 1st - 2nd
Exe Sailing Club

Supernova Sea Championships
Exe Sailing Club
Saturday 1st
Exe Sailing Club

ILCA South Coast Series - Open Meeting
Exe Sailing Club
Saturday 1st
Burghfield Sailing Club

420 Sprint Racing GP2 - 1 day Provisional
Burghfield Sailing Club
Saturday 1st - 2nd
UKLA

Scottish Grand Prix Series » ILCA Scottish Masters Champs AND ILCA GP - East Lothian Yacht Club
UKLA
Saturday 1st10:00 - 12:0010:00 - 12:00
Scaling Dam Sailing Club

Paddleboarding - Introductory session
Scaling Dam Sailing Club
Saturday 1st11:00 - 15:0011:00 - 15:00
Torpoint Mosquito Sailing Club

SOLO open event
Torpoint Mosquito Sailing Club
Sunday 2nd
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Ogston Sailing Club
UKLA
Sunday 2nd
Budworth Sailing Club

GP14 Open
Budworth Sailing Club
Monday 3rd - 7th09:00 - 16:0009:00 - 16:00
Viridian Sailing Center

Junior Sailing Camp - Learn to Sail
Viridian Sailing Center
Wednesday 5th19:00 - 20:3019:00 - 20:30
Carsington Sailing Club

Wednesday evening series 1 » Wednesday evening series 1
Carsington Sailing Club
Friday 7th - 9th
Royal Southern Yacht Club

Summer Series » June Regatta
Royal Southern Yacht Club
Saturday 8th - 9th
Derwent Reservoir Sailing Club

Mirror Open Provisional
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 8th
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Rudyard Lake Sailing Club
UKLA
Saturday 8th - 9th
Lough Derg Yacht Club

Squib Southerns. Baltimore
Lough Derg Yacht Club
Saturday 8th - 20th Jul
Cardiff Yacht Club

CYC Cruise #1 Lawrenny
Cardiff Yacht Club
Saturday 8th
Bristol Corinthian Yacht Club

Merlin inland championships 2024 Day 1
Bristol Corinthian Yacht Club
Saturday 8th
UKLA

Sailingfast ILCA Grand Prix Series - South » ILCA GP - Seafarers Sailing Club
UKLA
Saturday 8th - 9th
Brightlingsea Sailing Club

RYA Adult Course
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 8th - 9th
Paignton Sailing Club

Local Event » BYC - English Riviera Regatta
Paignton Sailing Club
Saturday 8th - 9th
Royal Tay Yacht Club

June Regatta 2024 - full weekend - Dart TT
Royal Tay Yacht Club
Saturday 8th09:00 - 16:0009:00 - 16:00
Seafarers Sailing Club

2024 One-off Races » ILCA Open
Seafarers Sailing Club
Saturday 8th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Datchet Water Sailing Club

Thames Valley Championships
Datchet Water Sailing Club
Saturday 8th09:00 - 15:0009:00 - 15:00
Viridian Sailing Center

RS Aero Open House for Non-Members
Viridian Sailing Center
Saturday 8th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Lee on Solent Sailing Club

Open Meeting - RS200, RS400, RS500 and 2000
Lee on Solent Sailing Club
Saturday 8th11:00 - 16:3011:00 - 16:30
Notts County Sailing Club

Topper Midland Championship 2024 » Day 1 of 2
Notts County Sailing Club
Sunday 9th
UKLA

Midlands Grand Prix Series » ILCA GP - Nottingham Sailing Club
UKLA
Sunday 9th
Bristol Corinthian Yacht Club

Merlin inland championships 2024 Day 2
Bristol Corinthian Yacht Club
Sunday 9th09:30 - 13:0009:30 - 13:00
Notts County Sailing Club

Topper Midland Championship 2024 » Day 2 of 2
Notts County Sailing Club
Sunday 9th10:00 - 15:0010:00 - 15:00
Lee on Solent Sailing Club

RS200, RS400, RS500 and 2000 Open Event - Day 2
Lee on Solent Sailing Club
Sunday 9th15:00 - 17:0015:00 - 17:00
Lee on Solent Sailing Club

RS200, RS400, RS500 and 2000 Open Event - Prize Giving
Lee on Solent Sailing Club
Monday 10th - 14th
Lake Norman Yacht Club

Sail Camp 2024
Lake Norman Yacht Club
Wednesday 12th - 16th
Paignton Sailing Club

Championship » RTYC - International 14 and B14 National Championship
Paignton Sailing Club
Wednesday 12th19:00 - 20:3019:00 - 20:30
Carsington Sailing Club

Wednesday evening series 1 » Wednesday evening series 1
Carsington Sailing Club
Thursday 13th - 16th
B14 Class

Torbay B14 National and European Championships 2024 Royal Torbay Yacht Club
B14 Class
Thursday 13th - 16th
Paignton Sailing Club

Championship » Contender National Championship
Paignton Sailing Club
Thursday 13th - 16th
Paignton Sailing Club

Championship » Wayfarer National Championship
Paignton Sailing Club
Friday 14th
Clyde Cruising Club

Ailsa Craig Race
Clyde Cruising Club
Saturday 15th - 16th
UKLA

ILCA Open training - ILCA Open Training - Plas Heli
UKLA
Saturday 15th
UKLA

Midlands Grand Prix Series » ILCA GP - Attenborough Sailing Club
UKLA
Saturday 15th
Island Sailing Club

ROUND THE ISLAND RACE
Island Sailing Club
Saturday 15th - 16th
Rutland Sailing Club

Merlin Rocket Training weekend
Rutland Sailing Club
Saturday 15th
Derwent Reservoir Sailing Club

IOCA optimist training Provisional
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 15th
Burghfield Sailing Club

Hansa Open meeting Provisional
Burghfield Sailing Club
Saturday 15th
Oxford Sailing Club

420 YPS Training
Oxford Sailing Club
Saturday 15th - 16th
Whitefriars Sailing Club

Miracle and Mirror Open
Whitefriars Sailing Club
Saturday 15th - 16th
2000 Class

2024 Latitude 2 - Thornton Stewart SC
2000 Class
Sunday 16th
Burghfield Sailing Club

Summer Series » Summer Series 1
Burghfield Sailing Club
Sunday 16th11:0011:00
Bosham Sailing Club

(CB) Sprint Series 7, 8 & 9
Bosham Sailing Club
Monday 17th15:00 - 23:0015:00 - 23:00
Yarmouth Sailing Club

The Cruising Association Rally
Yarmouth Sailing Club
Wednesday 19th19:00 - 20:3019:00 - 20:30
Carsington Sailing Club

Wednesday evening series 1 » Wednesday evening series 1
Carsington Sailing Club
Friday 21st
Clyde Cruising Club

North Channel Race
Clyde Cruising Club
Friday 21st - 23rd
Royal Southern Yacht Club

Key Yachting J-Cup Regatta
Royal Southern Yacht Club
Friday 21st - 26th17:0017:00
Exe Sailing Club

RYA Competent Crew, RYA Day Skipper Practical and RYA Coastal Skipper Practical » DS and CC, 21st to 26th June
Exe Sailing Club
Saturday 22nd - 23rd
UKLA

Scottish Grand Prix Series » ILCA GP - Largo Bay SC
UKLA
Saturday 22nd - 23rd
East Antrim Boat Club

EABC Regatta
East Antrim Boat Club
Saturday 22nd - 23rd
Paignton Sailing Club

Local Event » BCSC - Babbacombe Regatta
Paignton Sailing Club
Saturday 22nd - 23rd
UKLA

Sailingfast ILCA Grand Prix Series - South » ILCA Training and Open - Weir Wood Sailing Club
UKLA
Saturday 22nd - 23rd
Marchwood Yacht Club

Galley Closed
Marchwood Yacht Club
Saturday 22nd
UKLA

ILCA Open Club Training » Open Club Training - Weir Wood Sailing Club
UKLA
Saturday 22nd - 23rd
Datchet Water Sailing Club

L & SE Regional Junior Championships
Datchet Water Sailing Club
Saturday 22nd06:3006:30
Brancaster Staithe Sailing Club

Single Handed & Asymmetric Weekend » Single Handed & Asymmetric Weekend (Open) Day 1
Brancaster Staithe Sailing Club
Saturday 22nd10:00 - 16:0010:00 - 16:00
Barnt Green Sailing Club

Craftinsure Lark Class Open Meeting
Barnt Green Sailing Club
Saturday 22nd10:00 - 17:0010:00 - 17:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Streaker Open and Saturday Club Racing
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Saturday 22nd11:00 - 16:2911:00 - 16:29
Notts County Sailing Club

Windsurfer Open 2024
Notts County Sailing Club
Sunday 23rd
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Budworth Sailing Club
UKLA
Sunday 23rd
Budworth Sailing Club

ILCA Open
Budworth Sailing Club
Sunday 23rd - 27th
Paignton Sailing Club

Championship » BYC - Dayboat National Championship
Paignton Sailing Club
Sunday 23rd07:0007:00
Brancaster Staithe Sailing Club

Single Handed & Asymmetric Weekend » Single Handed & Asymmetric Weekend (Open) Day 2
Brancaster Staithe Sailing Club
Sunday 23rd - 23rd Jul10:00 - 16:0010:00 - 16:00
Barnt Green Sailing Club

Lark Class Youth Championship
Barnt Green Sailing Club
Sunday 23rd12:00 - 16:0012:00 - 16:00
Mengeham Rythe Sailing Club

Rowans Charity Race (HS/HF)
Mengeham Rythe Sailing Club
Wednesday 26th
Rutland Sailing Club

RYA Midlands Regional Hub.
Rutland Sailing Club
Wednesday 26th - 27th
Oxford Sailing Club

BSDRA Finals
Oxford Sailing Club
Friday 28th - 30th
Portsmouth Sailing Club

Portsmouth Sailing Club - Regatta, inc Tempest Southerns
Portsmouth Sailing Club
Saturday 29th - 30th
Derwent Reservoir Sailing Club

ITCA-GBR National Series
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 29th
Burghfield Sailing Club

Reading SC Thames Valley Challenge 2024 (Youth interclub) held this year at Reading SC Provisional
Burghfield Sailing Club
Saturday 29th
Chase Sailing Club

Sailing Open Race » Phantom Open
Chase Sailing Club
Saturday 29th
UKLA

Sailingfast ILCA Grand Prix Series - South » ILCA GP - Lancing Sailing Club
UKLA
Saturday 29th
Benfleet Yacht Club

BYC Nore Race (Open Event) Dinghies and Cruisers
Benfleet Yacht Club
Saturday 29th - 7th Jul
Wimbleball Sailing Club

Adult course 29, 30 June, 6, 7 July 2024
Wimbleball Sailing Club
Saturday 29th
West Mersea Yacht Club

Sonata Class Race 2
West Mersea Yacht Club
Saturday 29th
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - Datchet Water Sailing Club
UKLA
Saturday 29th
Benfleet Yacht Club

BYC Nore Race (Open Event) Dinghies and Cruisers
Benfleet Yacht Club
Saturday 29th
Coniston Sailing Club

ILCA Lakeland and Border Grand Prix
Coniston Sailing Club
Saturday 29th
Datchet Water Sailing Club

ILCA/Laser TV Open Provisional
Datchet Water Sailing Club
Saturday 29th - 30th08:00 - 13:3008:00 - 13:30
Viridian Sailing Center

Eighth Annual Firecracker Regatta and Texas State RS Aero Championship
Viridian Sailing Center
Saturday 29th09:00 - 16:0009:00 - 16:00
Trent Valley Sailing Club

Derbyshire Youth Sailing
Trent Valley Sailing Club
Saturday 29th11:30 - 14:0011:30 - 14:00
Teign Corinthian Yacht Club

Solo Open Meeting
Teign Corinthian Yacht Club
Saturday 29th14:00 - 17:0014:00 - 17:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Waveney Champs and Saturday Club Racing
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Saturday 29th16:00 - 23:0016:00 - 23:00
Yarmouth Sailing Club

Poole Yacht Club Rally
Yarmouth Sailing Club
Sunday 30th
UKLA

Midlands Grand Prix Series » ILCA GP - Hollowell Sailing Club
UKLA
Sunday 30th
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - Queen Mary Sailing Club
UKLA
Sunday 30th
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Pennine Sailing Club
UKLA
Sunday 30th11:0011:00
Bosham Sailing Club

(CB) Sprint Series 10, 11 & 12
Bosham Sailing Club

July 2024

Wednesday 3rd - 10th
Rutland Sailing Club

Tinker Class Rally Provisional
Rutland Sailing Club
Thursday 4th - 7th
Royal Southern Yacht Club

Zhik RS Elite UK National Championships
Royal Southern Yacht Club
Friday 5th - 7th
Clyde Corinthian Yacht Club

Round Mull Race (Oban Sailing Club)
Clyde Corinthian Yacht Club
Friday 5th - 7th
Rutland Sailing Club

Formula 1 nationals / Soling open
Rutland Sailing Club
Saturday 6th
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - Island Barn Reservoir Sailing Club
UKLA
Saturday 6th - 7th
2000 Class

2024 MS3 - Keyhaven YC
2000 Class
Saturday 6th - 7th
Lough Derg Yacht Club

RS Fest
Lough Derg Yacht Club
Saturday 6th - 7th
UKLA

Masters Qualifiers » ILCA Masters Qualifier - WPNSA, 6-7 July 2024
UKLA
Saturday 6th - 7th
West Mersea Yacht Club

OK Open Meeting Provisional
West Mersea Yacht Club
Saturday 6th
Benfleet Yacht Club

Round Canvey Race - Row and Row/Sail Open Event
Benfleet Yacht Club
Saturday 6th - 7th
Rutland Sailing Club

Techno Training Provisional
Rutland Sailing Club
Saturday 6th - 8th
Sonata Sailing

Northern Championships
Sonata Sailing
Saturday 6th
Ely Sailing Club

Youth Leage - Ely
Ely Sailing Club
Saturday 6th - 7th
Island Sailing Club

CCCA
Island Sailing Club
Saturday 6th10:00 - 16:0010:00 - 16:00
Barnt Green Sailing Club

IOCA Midlands Region Optimist Open
Barnt Green Sailing Club
Saturday 6th10:00 - 12:0010:00 - 12:00
Keyhaven Yacht Club

2000 Millennium Open Day 1 (Race starts 10.00, Crew required from 08.30 )
Keyhaven Yacht Club
Saturday 6th12:00 - 14:0012:00 - 14:00
Emsworth Sailing Club

Junior Regatta
Emsworth Sailing Club
Saturday 6th12:00 - 17:0012:00 - 17:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

SUMMER REGATTA and David Hannant race
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Saturday 6th13:00 - 17:0013:00 - 17:00
Ullswater Yacht Club

Lord Birkett Memorial Trophy (Sat)
Ullswater Yacht Club
Saturday 6th19:00 - 23:0019:00 - 23:00
Brixham Yacht Club

Starcross dinner
Brixham Yacht Club
Sunday 7th10:00 - 15:0010:00 - 15:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

SUMMER REGATTA
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Sunday 7th10:00 - 12:0010:00 - 12:00
Keyhaven Yacht Club

2000 Millennium Open Day 2 (Race starts 10.00, Crew required from 08.30 )
Keyhaven Yacht Club
Sunday 7th11:00 - 16:5011:00 - 16:50
Notts County Sailing Club

ILCA Laser Open meeting 2024
Notts County Sailing Club
Thursday 11th
Clyde Cruising Club

Round Mull Race
Clyde Cruising Club
Friday 12th - 14th
Exe Sailing Club

Comet Trio Nationals 2024
Exe Sailing Club
Friday 12th - 14th
Clyde Corinthian Yacht Club

Clipper Round the World Race - Oban Bay stop-over Provisional
Clyde Corinthian Yacht Club
Saturday 13th
Derwent Reservoir Sailing Club

North East and Yorkshire Youth Traveller Series
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 13th - 14th
Warsash Sailing Club

RS Tera Southern Championships
Warsash Sailing Club
Saturday 13th
UKLA

Wessex Grand Prix Series » ILCA GP - Penarth Sailing Club
UKLA
Saturday 13th - 14th
Weymouth Sailing Club

Yacht Clubs of Weymouth Regatta
Weymouth Sailing Club
Saturday 13th
UKLA

ILCA Open - Filey Sailing Club
UKLA
Saturday 13th
Clyde Cruising Club

Tobermory Race
Clyde Cruising Club
Saturday 13th - 14th
Castle Cove Sailing Club

YCW Keelboat regatta
Castle Cove Sailing Club
Saturday 13th
UKLA

Sailingfast ILCA Grand Prix Series - South » ILCA GP - Felpham Sailing Club
UKLA
Saturday 13th - 14th
Rutland Sailing Club

UKLA Womens Regatta
Rutland Sailing Club
Saturday 13th - 14th
UKLA

Women ILCA Regatta - Rutland Sailing Club
UKLA
Saturday 13th - 14th
Paignton Sailing Club

Local Event » Exe Regatta
Paignton Sailing Club
Saturday 13th - 14th
2000 Class

2024 Latitude 3 - Filey Sailing Club
2000 Class
Saturday 13th09:30 - 17:3009:30 - 17:30
Lee on Solent Sailing Club

RS Aero Southern Championships
Lee on Solent Sailing Club
Saturday 13th10:30 - 17:0010:30 - 17:00
Notts County Sailing Club

Regatta 2024 » Regatta Day 1
Notts County Sailing Club
Saturday 13th - 14th12:0012:00
Bosham Sailing Club

Chichester Scow National Championships Races 1 & 2
Bosham Sailing Club
Saturday 13th13:00 - 17:0013:00 - 17:00
Indianapolis Sailing Club

Summer Regatta
Indianapolis Sailing Club
Sunday 14th
Shustoke Sailing Club

Solo Open
Shustoke Sailing Club
Sunday 14th
UKLA

Midlands Grand Prix Series » ILCA GP - Bartley Sailing Club
UKLA
Sunday 14th10:30 - 17:0010:30 - 17:00
Notts County Sailing Club

Regatta 2024 » Regatta Day 2
Notts County Sailing Club
Sunday 14th13:00 - 17:0013:00 - 17:00
Indianapolis Sailing Club

Summer Regatta
Indianapolis Sailing Club
Sunday 14th - 19th17:0017:00
Exe Sailing Club

RYA Competent Crew, RYA Day Skipper Practical and RYA Coastal Skipper Practical » DS and CC, 14th to 19th July
Exe Sailing Club
Tuesday 16th09:00 - 15:0009:00 - 15:00
Quannapowitt Yacht Club

Youth Sailing Program - Session 2 » 2024 YSP Session 2
Quannapowitt Yacht Club
Wednesday 17th16:00 - 23:0016:00 - 23:00
Yarmouth Sailing Club

Visiting Rally Hayling Island Sailing Club
Yarmouth Sailing Club
Thursday 18th - 21st
Brixham Yacht Club

OK Nationals
Brixham Yacht Club
Thursday 18th - 21st
Paignton Sailing Club

Championship » BYC - OK National Championship
Paignton Sailing Club
Thursday 18th - 21st
Royal Southern Yacht Club

Summer Series » July Regatta
Royal Southern Yacht Club
Friday 19th - 21st
UKLA

ILCA Welsh Open Championships - Plas Heli, The Welsh National Sailing Academy and Events Centre
UKLA
Friday 19th - 21st
Rutland Sailing Club

Sailfish Rally Provisional
Rutland Sailing Club
Saturday 20th - 21st
Derwent Reservoir Sailing Club

North East Windsurfers event Provisional
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 20th
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - Welsh Harp Sailing Club
UKLA
Saturday 20th
West Mersea Yacht Club

Sonata Class Race 3
West Mersea Yacht Club
Saturday 20th - 21st
Brightlingsea Sailing Club

RYA Adult Course
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 20th - 21st
B14 Class

Weston Sailing Club B14 open meeting and travellers trophy series, and training weekend
B14 Class
Saturday 20th10:00 - 21:0010:00 - 21:00
West Kirby Sailing Club

Lightning Open Meeting
West Kirby Sailing Club
Sunday 21st
2000 Class

2024 MS4 - Chichester YC Provisional
2000 Class
Sunday 21st
UKLA

Sailingfast ILCA Grand Prix Series - South » ILCA GP - Porchester Sailing Club
UKLA
Sunday 21st
UKLA

Midlands Grand Prix Series » ILCA GP - Trent Valley Sailing Club
UKLA
Sunday 21st09:00 - 15:0009:00 - 15:00
West Kirby Sailing Club

Lightning Open Meeting
West Kirby Sailing Club
Sunday 21st09:30 - 16:0009:30 - 16:00
Trent Valley Sailing Club

Laser (ILCA) Open Meeting
Trent Valley Sailing Club
Sunday 21st11:00 - 15:0011:00 - 15:00
Mengeham Rythe Sailing Club

MRSC Regatta (HS/CF)
Mengeham Rythe Sailing Club
Monday 22nd - 26th
UKLA

ILCA Skills Week - Plas Heli
UKLA
Monday 22nd - 26th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 22-26 July 2024, STAGE 2
Wimbleball Sailing Club
Monday 22nd - 26th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 22-26 July 2024, STAGE 3
Wimbleball Sailing Club
Monday 22nd - 26th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 22-26 July 2024, Advanced - Start Racing and Sailing with Spinnakers
Wimbleball Sailing Club
Monday 22nd - 26th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 22-26 July 2024, BEGINNERS
Wimbleball Sailing Club
Monday 22nd - 26th09:30 - 16:3009:30 - 16:30
Bartley Sailing Club

RYA Dinghy Instructor
Bartley Sailing Club
Friday 26th18:00 - 22:0018:00 - 22:00
Guernsey Yacht Club

Olympics Opening Ceremony Possible Social Provisional
Guernsey Yacht Club
Saturday 27th - 28th
Warsash Sailing Club

Optimist Open Provisional
Warsash Sailing Club
Saturday 27th - 28th
Paignton Sailing Club

Local Event » RTYC - Torbay Dinghy Regatta
Paignton Sailing Club
Saturday 27th - 2nd Aug
Castle Cove Sailing Club

Scorpion Class National Championship
Castle Cove Sailing Club
Saturday 27th - 2nd Aug
Clyde Corinthian Yacht Club

West Highland Yachting Week
Clyde Corinthian Yacht Club
Saturday 27th12:30 - 13:3012:30 - 13:30
Arun Yacht Club

Wayfarer Southern Area Champs Races 1, 2, 3
Arun Yacht Club
Sunday 28th
Bartley Sailing Club

ILCA open meeting
Bartley Sailing Club
Sunday 28th10:00 - 11:0010:00 - 11:00
Arun Yacht Club

Wayfarer Southern Area Champs Races 4, 5, 6
Arun Yacht Club
Monday 29th - 2nd Aug
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 29 July-02 Aug 2024, STAGE 2
Wimbleball Sailing Club
Monday 29th - 2nd Aug
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 29 July-02 Aug 2024, STAGE 3
Wimbleball Sailing Club
Monday 29th - 2nd Aug
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 29 July-02 Aug 2024, STAGE 4 and Seamanship
Wimbleball Sailing Club
Monday 29th - 2nd Aug
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 29 July-02 Aug 2024, BEGINNERS
Wimbleball Sailing Club
Wednesday 31st19:30 - 21:0019:30 - 21:00
Hickling Broad Sailing Club

Evening Racing Open Regatta - Day 1
Hickling Broad Sailing Club

August 2024

Thursday 1st09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 Course » Day 1 of 2
Notts County Sailing Club
Thursday 1st19:30 - 21:0019:30 - 21:00
Hickling Broad Sailing Club

Evening Racing Open Regatta - Day 2
Hickling Broad Sailing Club
Friday 2nd09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 Course » Day 2 of 2
Notts County Sailing Club
Friday 2nd19:30 - 21:0019:30 - 21:00
Hickling Broad Sailing Club

Evening Racing Open Regatta - Day 3
Hickling Broad Sailing Club
Saturday 3rd - 7th
Royal Tay Yacht Club

Kestrel National Champs
Royal Tay Yacht Club
Saturday 3rd - 9th
Paignton Sailing Club

Championship » RTYC - 2000 National Championship
Paignton Sailing Club
Saturday 3rd - 9th
Brightlingsea Sailing Club

Pyefleet Week 2024
Brightlingsea Sailing Club
Sunday 4th - 9th
2000 Class

2024 National Championships - Royal Torbay Yacht Club
2000 Class
Sunday 4th
UKLA

Sailingfast ILCA Grand Prix Series - South » ILCA GP - Seaview Yacht Club
UKLA
Sunday 4th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Loch Venachar Sailing Club

Challenger Traveller
Loch Venachar Sailing Club
Sunday 4th10:00 - 17:0010:00 - 17:00
Lee on Solent Sailing Club

Sailing Social to IOW
Lee on Solent Sailing Club
Monday 5th - 9th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 05-09 Aug 2024, STAGE 2
Wimbleball Sailing Club
Monday 5th - 9th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 05-09 Aug 2024, STAGE 3
Wimbleball Sailing Club
Monday 5th - 9th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 05-09 Aug 2024, ADVANCED - Stage 4 / Seamanship
Wimbleball Sailing Club
Monday 5th - 9th
Mengeham Rythe Sailing Club

MRSC Junior Race Week 2024
Mengeham Rythe Sailing Club
Monday 5th - 9th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 05-09 Aug 2024, BEGINNERS
Wimbleball Sailing Club
Monday 5th14:0014:00
Brancaster Staithe Sailing Club

Sailing Week 2024 » Sailing Week Briefing
Brancaster Staithe Sailing Club
Tuesday 6th10:0010:00
Brancaster Staithe Sailing Club

Sailing Week 2024 » Day 1
Brancaster Staithe Sailing Club
Wednesday 7th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 2 Course » Day 1 of 3
Notts County Sailing Club
Wednesday 7th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 1 Course » Day 1 of 3
Notts County Sailing Club
Wednesday 7th11:0011:00
Brancaster Staithe Sailing Club

Sailing Week 2024 » Day 2
Brancaster Staithe Sailing Club
Thursday 8th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 2 Course » Day 2 of 3
Notts County Sailing Club
Thursday 8th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 1 Course » Day 2 of 3
Notts County Sailing Club
Thursday 8th11:0011:00
Brancaster Staithe Sailing Club

Sailing Week 2024 » Day 3
Brancaster Staithe Sailing Club
Friday 9th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 2 Course » Day 3 of 3
Notts County Sailing Club
Friday 9th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 1 Course » Day 3 of 3
Notts County Sailing Club
Friday 9th11:0011:00
Brancaster Staithe Sailing Club

Sailing Week 2024 » Day 4
Brancaster Staithe Sailing Club
Friday 9th18:00 - 22:3018:00 - 22:30
Mengeham Rythe Sailing Club

Junior Week Crew Supper
Mengeham Rythe Sailing Club
Saturday 10th - 11th
Torpoint Mosquito Sailing Club

Dinghy Regatta
Torpoint Mosquito Sailing Club
Saturday 10th
West Mersea Yacht Club

Sunk Race
West Mersea Yacht Club
Saturday 10th
East Antrim Boat Club

County Antrim Yacht Club Regatta
East Antrim Boat Club
Saturday 10th - 14th
Sonata Sailing

2024 Sonata National Championships
Sonata Sailing
Saturday 10th - 13th
Paignton Sailing Club

Local Event » Starcross Junior Regatta
Paignton Sailing Club
Saturday 10th11:00 - 17:0011:00 - 17:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Mirror Open and Saturday Club Racing
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Saturday 10th11:0011:00
Brancaster Staithe Sailing Club

Sailing Week 2024 » Day 5
Brancaster Staithe Sailing Club
Saturday 10th12:00 - 17:3012:00 - 17:30
Lee on Solent Sailing Club

Phantom & Solution Open Meeting
Lee on Solent Sailing Club
Monday 12th - 17th
UKLA

Open & National Championships 2024 - WPNSA
UKLA
Monday 12th - 16th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 12-16 Aug 2024, BEGINNERS
Wimbleball Sailing Club
Monday 12th - 16th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 12-16 Aug 2024, STAGE 2
Wimbleball Sailing Club
Monday 12th - 16th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 12-16 Aug 2024, STAGE 3
Wimbleball Sailing Club
Monday 12th - 16th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 12-16 Aug 2024, STAGE 4 and Seamanship
Wimbleball Sailing Club
Monday 12th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 Course » Day 1 of 2
Notts County Sailing Club
Monday 12th10:00 - 22:0010:00 - 22:00
North Devon Yacht Club

Open Week » Pursuit Race
North Devon Yacht Club
Tuesday 13th - 16th
Brightlingsea Sailing Club

RYA Youth Course
Brightlingsea Sailing Club
Tuesday 13th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 Course » Day 1 of 2
Notts County Sailing Club
Tuesday 13th10:30 - 22:0010:30 - 22:00
North Devon Yacht Club

Open Week » Dinghy & Cat Cup / Gaffer Day 1
North Devon Yacht Club
Tuesday 13th10:30 - 16:0010:30 - 16:00
Redesmere Sailing Club

Border Counties Midweek Series
Redesmere Sailing Club
Wednesday 14th12:00 - 22:0012:00 - 22:00
North Devon Yacht Club

Open Week » Regatta day 1 / Gaffer Day 2
North Devon Yacht Club
Thursday 15th13:15 - 22:0013:15 - 22:00
North Devon Yacht Club

Open Week » Regatta day 2 / Gaffer Day 3
North Devon Yacht Club
Friday 16th14:30 - 22:0014:30 - 22:00
North Devon Yacht Club

Open Week » Regatta day 3 / Gaffer Day 4
North Devon Yacht Club
Saturday 17th - 18th
UKLA

Scottish Grand Prix Series » ILCA GP - Aberdeen Stonehaven Yacht Club
UKLA
Saturday 17th
Clyde Cruising Club

Tarbert Race
Clyde Cruising Club
Saturday 17th
East Antrim Boat Club

Carrickfergus Sailing Club Regatta
East Antrim Boat Club
Saturday 17th11:00 - 17:0011:00 - 17:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

River Cruisers and Saturday Club Racing
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Saturday 17th15:30 - 22:0015:30 - 22:00
North Devon Yacht Club

Open Week » Community Cup
North Devon Yacht Club
Sunday 18th
Shustoke Sailing Club

Phantom Open Meeting
Shustoke Sailing Club
Sunday 18th
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

OULTON WEEK
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Sunday 18th - 23rd
Paignton Sailing Club

Championship » RTYC - RS400 National Championship
Paignton Sailing Club
Sunday 18th - 23rd
Sonata Sailing

Eastern Championships
Sonata Sailing
Sunday 18th - 20th
UKLA

ILCA Open - Mersea Sail Week
UKLA
Sunday 18th - 23rd
West Mersea Yacht Club

Mersea Week 2024
West Mersea Yacht Club
Sunday 18th11:0011:00
Bosham Sailing Club

(CB) Sprint Series 13, 14 & 15
Bosham Sailing Club
Sunday 18th16:30 - 22:0016:30 - 22:00
North Devon Yacht Club

Optional Sunday racing (Visitors welcome)
North Devon Yacht Club
Monday 19th
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

OULTON WEEK
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Monday 19th - 23rd
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 19-23 Aug 2024, BEGINNERS
Wimbleball Sailing Club
Monday 19th - 23rd
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 19-23 Aug 2024, STAGE 2
Wimbleball Sailing Club
Monday 19th - 23rd
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 19-23 Aug 2024, STAGE 3
Wimbleball Sailing Club
Monday 19th - 23rd
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 19-23 Aug 2024, Advanced - Start Racing and Sailing with Spinnakers
Wimbleball Sailing Club
Monday 19th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 3 Course » Day 1 of 3
Notts County Sailing Club
Monday 19th - 23rd09:30 - 16:3009:30 - 16:30
Bartley Sailing Club

RYA Dinghy Instructor
Bartley Sailing Club
Monday 19th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 2 Course » Day 1 of 3
Notts County Sailing Club
Monday 19th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 1 Course » Day 1 of 3
Notts County Sailing Club
Tuesday 20th
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

OULTON WEEK
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Tuesday 20th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 3 Course » Day 2 of 3
Notts County Sailing Club
Tuesday 20th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 2 Course » Day 2 of 3
Notts County Sailing Club
Tuesday 20th09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 1 Course » Day 2 of 3
Notts County Sailing Club
Wednesday 21st
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

OULTON WEEK
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Wednesday 21st07:3007:30
Brancaster Staithe Sailing Club

Laser 3000 Nationals » Laser 3000 Nationals Day 1
Brancaster Staithe Sailing Club
Wednesday 21st09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 3 Course » Day 3 of 3
Notts County Sailing Club
Wednesday 21st09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 2 Course » Day 3 of 3
Notts County Sailing Club
Wednesday 21st09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 1 Course » Day 3 of 3
Notts County Sailing Club
Thursday 22nd
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

OULTON WEEK
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Thursday 22nd
Brightlingsea Sailing Club

Solo National Championship Day 1
Brightlingsea Sailing Club
Thursday 22nd08:0008:00
Brancaster Staithe Sailing Club

Laser 3000 Nationals » Laser 3000 Nationals Day 2
Brancaster Staithe Sailing Club
Thursday 22nd09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Dinghy Start Racing Course » Day 1 of 2
Notts County Sailing Club
Friday 23rd
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

OULTON WEEK
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Friday 23rd
Brightlingsea Sailing Club

Solo National Championship Day 2
Brightlingsea Sailing Club
Friday 23rd09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Dinghy Start Racing Course » Day 2 of 2
Notts County Sailing Club
Saturday 24th
East Antrim Boat Club

Ballyholme Yacht Club Regatta
East Antrim Boat Club
Saturday 24th
Brightlingsea Sailing Club

Solo National Championship Day 3
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 24th13:3013:30
Bosham Sailing Club

(CB) Bosham Sailing Club Regatta
Bosham Sailing Club
Sunday 25th
Brightlingsea Sailing Club

Solo National Championship Day 4
Brightlingsea Sailing Club
Monday 26th - 30th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 26-30 Aug 2024, BEGINNERS
Wimbleball Sailing Club
Monday 26th - 30th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 26-30 Aug 2024, STAGE 2
Wimbleball Sailing Club
Monday 26th - 30th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 26-30 Aug 2024, STAGE 3
Wimbleball Sailing Club
Monday 26th - 30th
Wimbleball Sailing Club

Ospreys 26-30 Aug 2024, STAGE 4 and Seamanship
Wimbleball Sailing Club
Monday 26th - 30th
UKLA

ILCA Skills Week - WPNSA Provisional
UKLA
Monday 26th - 31st
North Devon Yacht Club

Pelican Week 2024
North Devon Yacht Club
Tuesday 27th - 30th
Brightlingsea Sailing Club

RYA Youth Course
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 31st - 1st Sep
Lake Norman Yacht Club

Labor Day Regatta Provisional
Lake Norman Yacht Club
Saturday 31st
Burghfield Sailing Club

London Windsurfing Association Summer Series Provisional
Burghfield Sailing Club
Saturday 31st
Spinnaker Sailing Club

Optimist Open - No Club Sailing
Spinnaker Sailing Club
Saturday 31st
East Antrim Boat Club

Royal North of Ireland Yacht Club Regatta
East Antrim Boat Club
Saturday 31st
Clyde Corinthian Yacht Club

Ardfern to Craobh Feeder Race
Clyde Corinthian Yacht Club
Saturday 31st
Clyde Corinthian Yacht Club

Oban to Craobh Feeder Race (OSC)
Clyde Corinthian Yacht Club
Saturday 31st10:00 - 16:0010:00 - 16:00
Mengeham Rythe Sailing Club

MRSC Solo Open (HS/HF)
Mengeham Rythe Sailing Club
Saturday 31st11:00 - 17:0011:00 - 17:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

BOD Sanderling Trophy and Saturday Club Racing
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Saturday 31st12:00 - 16:0012:00 - 16:00
South Cerney Sailing Club

Flying 15 Open meeting - Day 1 - Races 1 to 4
South Cerney Sailing Club

September 2024

Sunday 1st
Shustoke Sailing Club

Merlin Rocket Open meeting
Shustoke Sailing Club
Sunday 1st
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - Wembley Sailing Club
UKLA
Sunday 1st
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Scammonden Sailing Club
UKLA
Sunday 1st
UKLA

Sailingfast ILCA Grand Prix Series - South » ILCA GP - Bosham Sailing Club
UKLA
Sunday 1st
Clyde Corinthian Yacht Club

Round Shuna Pursuit Race
Clyde Corinthian Yacht Club
Sunday 1st10:00 - 13:0010:00 - 13:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

BOD Sanderling Trophy and Sunday Club Racing
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Sunday 1st10:00 - 13:0010:00 - 13:00
South Cerney Sailing Club

Flying 15 Open meeting - Day 2 - Races 5 & 6
South Cerney Sailing Club
Tuesday 3rd10:00 - 16:0010:00 - 16:00
Budworth Sailing Club

Borders Mid Week Travellers
Budworth Sailing Club
Thursday 5th - 6th
Royal Southern Yacht Club

Interservice Match Racing Championships
Royal Southern Yacht Club
Friday 6th
Rutland Sailing Club

OK training day
Rutland Sailing Club
Friday 6th - 8th
Paignton Sailing Club

Championship » BYC - Hadron H2 and K1 National Championship
Paignton Sailing Club
Saturday 7th - 8th
UKLA

ILCA Open Training- ILCA Open Training - PlasHeli Provisional
UKLA
Saturday 7th
UKLA

Midlands Grand Prix Series » ILCA GP - Trimpley Sailing Club
UKLA
Saturday 7th
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Winsford Sailing Club
UKLA
Saturday 7th - 15th
Wimbleball Sailing Club

Adult course 7, 8, 14, 15 September 2024
Wimbleball Sailing Club
Saturday 7th - 8th
UKLA

ILCA Open - Blackwater Sailing Club
UKLA
Saturday 7th - 8th
Derwent Reservoir Sailing Club

RYA Senior Instructor Course
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 7th08:0008:00
Brancaster Staithe Sailing Club

Les Dye Trophy for Sharpies » Les Dye Trophy for Sharpies 1 & 2
Brancaster Staithe Sailing Club
Saturday 7th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Spinnaker Sailing Club

Royal Southampton Yacht Club Trust Regatta
Spinnaker Sailing Club
Saturday 7th10:30 - 17:0010:30 - 17:00
Notts County Sailing Club

RS 400 Open 2024 » RS 400 Open meeting
Notts County Sailing Club
Sunday 8th
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - Frensham Pond Sailing Club
UKLA
Sunday 8th
Castle Cove Sailing Club

Dorset Triangle leg #3 @ Lyme Regis SC
Castle Cove Sailing Club
Sunday 8th08:3008:30
Brancaster Staithe Sailing Club

Les Dye Trophy for Sharpies » Les Dye Trophy for Sharpies 3 & 4
Brancaster Staithe Sailing Club
Sunday 8th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Trent Valley Sailing Club

Classic/Vintage I14 Open Meeting (Seperate Start to Club Racing)
Trent Valley Sailing Club
Sunday 8th10:30 - 17:0010:30 - 17:00
Notts County Sailing Club

RS 400 Open 2024 » RS 400 Open meeting
Notts County Sailing Club
Sunday 8th13:00 - 17:0013:00 - 17:00
Ely Sailing Club

Topper Open
Ely Sailing Club
Sunday 8th14:00 - 16:0014:00 - 16:00
Banbury Sailing Club

2024 Open Days » Open Day
Banbury Sailing Club
Friday 13th - 15th07:00 - 00:0007:00 - 00:00
West Mersea Yacht Club

Buckley Goblets
West Mersea Yacht Club
Saturday 14th - 15th
UKLA

UKLA Qualifier » UKLA ILCA 4, 6 & 7 Qualifier - Plas Heli
UKLA
Saturday 14th - 15th
2000 Class

2024 MS5 - Stone SC
2000 Class
Saturday 14th
Burghfield Sailing Club

Streaker Open Meeting Provisional
Burghfield Sailing Club
Saturday 14th - 15th
Chase Sailing Club

Sailing Open Race » Lightning 368 Nationals & DZero Open Event
Chase Sailing Club
Saturday 14th - 21st
Shustoke Sailing Club

RYA Dinghy Training 2024 » L1/L2 Sat 14th & 21st September
Shustoke Sailing Club
Saturday 14th
Portsmouth Sailing Club

Parhelion Autumn Series 2024 » Parhelion Autumn Series Day 1
Portsmouth Sailing Club
Saturday 14th - 15th
UKLA

Scottish Grand Prix Series » Scottish Inland Champs AND ILCA GP - Loch Tummel Sailing Club
UKLA
Saturday 14th - 15th
Derwent Reservoir Sailing Club

RYA Senior Instructor Course
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 14th10:00 - 16:3010:00 - 16:30
Notts County Sailing Club

Junior Open
Notts County Sailing Club
Saturday 14th12:00 - 17:0012:00 - 17:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Saturday Club Racing and Barts Bash
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Saturday 14th15:00 - 16:0015:00 - 16:00
Datchet Water Sailing Club

DS Saturday » 14 September, 15:00 - 16:00
Datchet Water Sailing Club
Saturday 14th16:00 - 23:0016:00 - 23:00
Yarmouth Sailing Club

Visiting Rally Warsash Sailing Club
Yarmouth Sailing Club
Sunday 15th
UKLA

Thames Valley Grand Prix Series » ILCA GP - London Corinthian Sailing Club
UKLA
Sunday 15th
Castle Cove Sailing Club

Open Meets (2024) » Contender Open Meeting
Castle Cove Sailing Club
Saturday 21st - 22nd
Royal Southern Yacht Club

Summer Series » September Regatta
Royal Southern Yacht Club
Saturday 21st
West Mersea Yacht Club

Round Mersea Island Race
West Mersea Yacht Club
Saturday 21st - 22nd
Rutland Sailing Club

UKWA national Champs & Champion Cup
Rutland Sailing Club
Saturday 21st
Rutland Sailing Club

UKWA national Champs & Champion Cup (Sat)
Rutland Sailing Club
Saturday 21st
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Leigh and Lowton Sailing Club
UKLA
Saturday 21st
Notts County Sailing Club

Discover Sailing Taster day Provisional
Notts County Sailing Club
Saturday 21st - 22nd
2000 Class

2024 Latitude 4 - Bassenthwaite (Date TBC) Provisional
2000 Class
Saturday 21st
UKLA

Sailingfast ILCA Grand Prix Series - South » ILCA GP - Chichester Yacht Club
UKLA
Saturday 21st - 22nd
Bosham Sailing Club

WSSYSA Regatta (Shoreham SC)
Bosham Sailing Club
Saturday 21st
Portsmouth Sailing Club

Parhelion Autumn Series 2024 » Parhelion Autumn Series Day 2
Portsmouth Sailing Club
Saturday 21st - 22nd
Brightlingsea Sailing Club

RYA Adult Course
Brightlingsea Sailing Club
Saturday 21st08:0008:00
Brancaster Staithe Sailing Club

Mini Regatta Weekend » BSSC mini Regatta Day 1
Brancaster Staithe Sailing Club
Saturday 21st09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Ripon Sailing Club

NEYYSA Y&J Team Racing
Ripon Sailing Club
Saturday 21st10:30 - 16:3010:30 - 16:30
Redesmere Sailing Club

NWJYT Open
Redesmere Sailing Club
Saturday 21st11:00 - 16:0011:00 - 16:00
Shotwick Lake Sailing Club

Lightning and Streaker Open
Shotwick Lake Sailing Club
Saturday 21st11:00 - 16:0011:00 - 16:00
Shotwick Lake Sailing Club

Miracle Welsh Area Championship
Shotwick Lake Sailing Club
Saturday 21st12:00 - 17:0012:00 - 17:00
Budworth Sailing Club

Snipe Open
Budworth Sailing Club
Saturday 21st12:0012:00
Bosham Sailing Club

(CB/Q) Classic Dayboat Trophy Weekend Day 1 including CDB 10
Bosham Sailing Club
Sunday 22nd
Rutland Sailing Club

UKWA national Champs & Champion Cup (Sun)
Rutland Sailing Club
Sunday 22nd
Budworth Sailing Club

Snipe Open
Budworth Sailing Club
Sunday 22nd09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Ripon Sailing Club

NEYYSA Y&J Team Racing
Ripon Sailing Club
Sunday 22nd09:0009:00
Brancaster Staithe Sailing Club

Mini Regatta Weekend » BSSC mini Regatta Day 2
Brancaster Staithe Sailing Club
Sunday 22nd11:00 - 16:0011:00 - 16:00
Shotwick Lake Sailing Club

Miracle Welsh Area Championship
Shotwick Lake Sailing Club
Sunday 22nd11:00 - 16:0011:00 - 16:00
Shotwick Lake Sailing Club

Lightning and Streaker Open
Shotwick Lake Sailing Club
Sunday 22nd13:3013:30
Bosham Sailing Club

(Q) Classic Dayboat Trophy Weekend Day 2 including CDB 11
Bosham Sailing Club
Friday 27th - 29th
UKLA

Masters Qualifiers » ILCA Masters Nationals and EURILCA UK Masters - Hayling Island Sailing Club, 27-29 September 2024
UKLA
Saturday 28th
Oxford Sailing Club

BSDRA Midlands Championships (OSTT)
Oxford Sailing Club
Saturday 28th
UKLA

Midlands Grand Prix Series » ILCA GP - Chelmash Sailing Club
UKLA
Saturday 28th - 29th
Lake Norman Yacht Club

SAYRA Club & Women's Championships
Lake Norman Yacht Club
Saturday 28th
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Elton Sailing Club
UKLA
Saturday 28th - 29th
Datchet Water Sailing Club

Cadet Inland Championships Provisional
Datchet Water Sailing Club
Saturday 28th - 29th
Rutland Sailing Club

RS Venture Connect Clinic Provisional
Rutland Sailing Club
Saturday 28th
West Mersea Yacht Club

Sonata Class Race 4
West Mersea Yacht Club
Saturday 28th - 29th
Rutland Sailing Club

Open Canoe rally
Rutland Sailing Club
Saturday 28th
West Mersea Yacht Club

Solo Open
West Mersea Yacht Club
Saturday 28th
Portsmouth Sailing Club

Parhelion Autumn Series 2024 » Parhelion Autumn Series Day 3
Portsmouth Sailing Club
Saturday 28th - 29th
Warsash Sailing Club

420 Autumn Championships
Warsash Sailing Club
Saturday 28th - 29th
UKLA

Scottish Grand Prix Series » Scottish Championships AND ILCA GP - Dalgety Bay Sailing Club
UKLA
Saturday 28th10:30 - 16:0010:30 - 16:00
Redesmere Sailing Club

Comet Open
Redesmere Sailing Club
Saturday 28th11:00 - 16:3011:00 - 16:30
Notts County Sailing Club

Singlehander Open » Singlehander Open meeting 2024 day 1
Notts County Sailing Club
Sunday 29th
Bartley Sailing Club

Open Meeting for Streakers and others
Bartley Sailing Club
Sunday 29th11:00 - 12:5011:00 - 12:50
Notts County Sailing Club

Singlehander Open » Singlehander Open meeting 2024 Sun AM
Notts County Sailing Club
Monday 30th - 3rd Oct
Rutland Sailing Club

RS Venture Connect world championships Provisional
Rutland Sailing Club

October 2024

Thursday 3rd19:00 - 21:0019:00 - 21:00
Lee on Solent Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 (PB2) - Course 2: Theory 1/2
Lee on Solent Sailing Club
Saturday 5th - 6th
Royal Southern Yacht Club

4x4 Championship » 4x4 Series II
Royal Southern Yacht Club
Saturday 5th - 6th
Lake Norman Yacht Club

Thistle Old Salty
Lake Norman Yacht Club
Saturday 5th
UKLA

Wessex Grand Prix Series » ILCA GP - Avon Sailing Club
UKLA
Saturday 5th - 6th
Bosham Sailing Club

Cruiser Race Weekend (2 day event)
Bosham Sailing Club
Saturday 5th
Emberton Park Sailing Club

Wee Nip Open
Emberton Park Sailing Club
Saturday 5th - 6th
West Mersea Yacht Club

RS 700 Open meeting
West Mersea Yacht Club
Saturday 5th
Budworth Sailing Club

Solo Open
Budworth Sailing Club
Saturday 5th
Portsmouth Sailing Club

Parhelion Autumn Series 2024 » Parhelion Autumn Series Day 4
Portsmouth Sailing Club
Saturday 5th
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Glossop Sailing Club
UKLA
Saturday 5th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 Course » Day 1 of 2
Notts County Sailing Club
Saturday 5th11:00 - 16:3011:00 - 16:30
South Cerney Sailing Club

Solo Open
South Cerney Sailing Club
Saturday 5th13:00 - 18:0013:00 - 18:00
Indianapolis Sailing Club

Interlake Regatta - Poltergeist
Indianapolis Sailing Club
Sunday 6th
UKLA

Midlands Grand Prix Series » ILCA GP - Staunton Harold Sailing Club
UKLA
Sunday 6th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 Course » Day 2 of 2
Notts County Sailing Club
Sunday 6th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Lee on Solent Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 (PB2) - Course 2: Practical 1/2
Lee on Solent Sailing Club
Sunday 6th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Trent Valley Sailing Club

Merlin Open Meeting
Trent Valley Sailing Club
Sunday 6th10:00 - 13:0010:00 - 13:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Laser Open and Sunday Club Racing
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Sunday 6th10:00 - 12:0010:00 - 12:00
Indianapolis Sailing Club

Interlake Regatta - Poltergeist
Indianapolis Sailing Club
Thursday 10th19:00 - 21:0019:00 - 21:00
Lee on Solent Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 (PB2) - Course 2: Theory 2/2
Lee on Solent Sailing Club
Saturday 12th
Derwent Reservoir Sailing Club

Lakeland and Borders laser series Provisional
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 12th
UKLA

Midlands Grand Prix Series » ILCA GP - Burton Sailing Club
UKLA
Saturday 12th - 13th
Lake Norman Yacht Club

PYC Pen Cup
Lake Norman Yacht Club
Saturday 12th - 13th
Derwent Reservoir Sailing Club

North East Windsurfers event Provisional
Derwent Reservoir Sailing Club
Saturday 12th
UKLA

Wessex Grand Prix Series » ILCA GP - South Cerny Sailing Club
UKLA
Saturday 12th
North Devon Yacht Club

Sprint Sport National Championships 2024 » Sprint Sport Champs Day 1
North Devon Yacht Club
Saturday 12th - 13th
Chase Sailing Club

Sailing Open Race » Blaze Inland Championship & RS300 Open Meeting
Chase Sailing Club
Saturday 12th - 13th
Lake Norman Yacht Club

HOLD THE DATE SAISA NP#1 Regatta
Lake Norman Yacht Club
Saturday 12th
Budworth Sailing Club

NWJYT Junior Open
Budworth Sailing Club
Saturday 12th - 13th
B14 Class

Plymouth B14 Open Meeting and travellers trophy. Final Fling RWYC
B14 Class
Saturday 12th
Portsmouth Sailing Club

Parhelion Autumn Series 2024 » Parhelion Autumn Series Day 5
Portsmouth Sailing Club
Saturday 12th - 13th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Alum Creek Sailing Association

2024 Old Fox Regatta
Alum Creek Sailing Association
Saturday 12th10:00 - 17:0010:00 - 17:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Saturday Club Racing
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Saturday 12th11:00 - 16:3011:00 - 16:30
South Cerney Sailing Club

Laser Open
South Cerney Sailing Club
Saturday 12th12:0012:00
Brightlingsea Sailing Club

Autumn Open Meeting
Brightlingsea Sailing Club
Sunday 13th
Royal Southern Yacht Club

Pursuit Race
Royal Southern Yacht Club
Sunday 13th
North Devon Yacht Club

Sprint Sport National Championships 2024 » Sprint Sport Champs Day 2
North Devon Yacht Club
Sunday 13th
Royal Southern Yacht Club

Optimist Training Regatta
Royal Southern Yacht Club
Sunday 13th
UKLA

Northern Grand Prix Series » ILCA GP - Dovestone Sailing Club
UKLA
Sunday 13th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Lee on Solent Sailing Club

RYA Powerboat Level 2 (PB2) - Course 2: Practical 2/2
Lee on Solent Sailing Club
Sunday 13th10:0010:00
Brightlingsea Sailing Club

Autumn Open Meeting
Brightlingsea Sailing Club
Sunday 13th10:00 - 13:0010:00 - 13:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Sunday Club Racing
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Sunday 13th11:0011:00
Bosham Sailing Club

(CB) Sprint Series 16, 17 & 18
Bosham Sailing Club
Monday 14th
North Devon Yacht Club

Sprint Sport National Championships 2024 » Sprint Sport Champs Day 3
North Devon Yacht Club
Saturday 19th - 20th
Burghfield Sailing Club

Reading Rumble Provisional
Burghfield Sailing Club
Saturday 19th - 20th
Lake Norman Yacht Club

Highlander Pipers Regatta
Lake Norman Yacht Club
Saturday 19th - 20th
Royal Southern Yacht Club

IOCA Optimist End of Season Championships
Royal Southern Yacht Club
Saturday 19th - 20th
2000 Class

2024 Inland Championships - Carsington SC
2000 Class
Saturday 19th
Spinnaker Sailing Club

Topper Traveller - No Club Sailing
Spinnaker Sailing Club
Saturday 19th
Portsmouth Sailing Club

Parhelion Autumn Series 2024 » Parhelion Autumn Series Day 6
Portsmouth Sailing Club
Saturday 19th - 20th
UKLA

UKLA Qualifier » UKLA ILCA 4, 6 & 7 Qualifier - WPNSA
UKLA
Saturday 19th14:00 - 17:0014:00 - 17:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Saturday Club Racing and Topper Training
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Sunday 20th10:00 - 13:0010:00 - 13:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Topper Open and Sunday Club Racing
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Monday 21st09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 3 Course » Day 1 of 3
Notts County Sailing Club
Tuesday 22nd09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 3 Course » Day 2 of 3
Notts County Sailing Club
Wednesday 23rd09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

RYA Youth Dinghy Stage 3 Course » Day 3 of 3
Notts County Sailing Club
Thursday 24th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Dinghy Start Racing Course » Day 1 of 2
Notts County Sailing Club
Friday 25th09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

RYA Dinghy Start Racing Course » Day 2 of 2
Notts County Sailing Club
Saturday 26th - 27th
Rutland Sailing Club

ILCA Masters
Rutland Sailing Club
Saturday 26th - 27th
Royal Southern Yacht Club

The Academy Trophy
Royal Southern Yacht Club
Saturday 26th - 27th
UKLA

Masters Qualifiers » ILCA Masters Inlands - Rutland Sailing Club, 26-27 October 2024
UKLA
Saturday 26th - 27th
UKLA

UKLA Qualifier » UKLA ILCA 4, 6 & 7 Qualifier - WPNSA
UKLA
Saturday 26th10:00 - 17:0010:00 - 17:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

Phantom Open and Saturday Club Racing
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Sunday 27th10:00 - 15:0010:00 - 15:00
Waveney and Oulton Broad Yacht Club

END OF SEASONS REGATTA and Phantom Open Meeting
Waveney and Oulton Broad Yacht Club
Monday 28th - 1st Nov09:30 - 16:3009:30 - 16:30
Bartley Sailing Club

RYA Dinghy Instructor
Bartley Sailing Club
Wednesday 30th13:00 - 16:0013:00 - 16:00
Carsington Sailing Club

Wednesday afternoon series 5 » Wednesday afternoon series 5
Carsington Sailing Club

November 2024

Saturday 2nd - 3rd
UKLA

UKLA Inland Championships ILCA 4, 6 & 7 - Grafham Water Sailing Club
UKLA
Saturday 2nd - 3rd
Lake Norman Yacht Club

Flying Scot Fall 48 Regatta
Lake Norman Yacht Club
Saturday 2nd
Burghfield Sailing Club

London Windsurfing Association Icebreaker Provisional
Burghfield Sailing Club
Saturday 2nd
Spinnaker Sailing Club

Twisted Tube - No Club Sailing
Spinnaker Sailing Club
Saturday 2nd - 3rd
Rutland Sailing Club

RS EOS
Rutland Sailing Club
Sunday 3rd
Spinnaker Sailing Club

Firefly Open - No Club Sailing
Spinnaker Sailing Club
Sunday 3rd11:00 - 14:0011:00 - 14:00
Shotwick Lake Sailing Club

Frostbite Open Handicap Series - Race 1 & 2 0f 12
Shotwick Lake Sailing Club
Wednesday 6th13:00 - 16:0013:00 - 16:00
Carsington Sailing Club

Wednesday afternoon series 5 » Wednesday afternoon series 5
Carsington Sailing Club
Saturday 9th - 10th
Lake Norman Yacht Club

CKOD
Lake Norman Yacht Club
Sunday 10th10:15 - 14:0010:15 - 14:00
Redesmere Sailing Club

Frostbite Series 1-3 - Week 1
Redesmere Sailing Club
Sunday 10th10:45 - 14:3010:45 - 14:30
North Devon Yacht Club

NDYC Wrecker
North Devon Yacht Club
Sunday 10th11:00 - 14:0011:00 - 14:00
Shotwick Lake Sailing Club

Frostbite Open Handicap Series - Race 3 & 4 0f 12
Shotwick Lake Sailing Club
Wednesday 13th13:00 - 16:0013:00 - 16:00
Carsington Sailing Club

Wednesday afternoon series 5 » Wednesday afternoon series 5
Carsington Sailing Club
Sunday 17th10:15 - 14:0010:15 - 14:00
Redesmere Sailing Club

Frostbite Series 4-6 - Week 2
Redesmere Sailing Club
Sunday 17th11:00 - 14:0011:00 - 14:00
Shotwick Lake Sailing Club

Frostbite Open Handicap Series - Race 5 & 6 0f 12
Shotwick Lake Sailing Club
Wednesday 20th13:00 - 16:0013:00 - 16:00
Carsington Sailing Club

Wednesday afternoon series 5 » Wednesday afternoon series 5
Carsington Sailing Club
Sunday 24th10:15 - 14:0010:15 - 14:00
Redesmere Sailing Club

Frostbite Series 7-9 - Week 3
Redesmere Sailing Club
Sunday 24th11:00 - 14:0011:00 - 14:00
Shotwick Lake Sailing Club

Frostbite Open Handicap Series - Race 7 & 8 0f 12
Shotwick Lake Sailing Club
Wednesday 27th13:00 - 16:0013:00 - 16:00
Carsington Sailing Club

Wednesday afternoon series 5 » Wednesday afternoon series 5
Carsington Sailing Club
Saturday 30th - 1st Dec
Rutland Sailing Club

29er EOS
Rutland Sailing Club

December 2024

Sunday 1st10:15 - 14:0010:15 - 14:00
Redesmere Sailing Club

Frostbite Series 10-12 - Week 4
Redesmere Sailing Club
Sunday 1st11:00 - 14:0011:00 - 14:00
Shotwick Lake Sailing Club

Frostbite Open Handicap Series - Race 9 & 10 0f 12
Shotwick Lake Sailing Club
Wednesday 4th13:00 - 16:0013:00 - 16:00
Carsington Sailing Club

Wednesday afternoon series 5 » Wednesday afternoon series 5
Carsington Sailing Club
Saturday 7th - 8th
Datchet Water Sailing Club

Datchet Flyer 2024 Provisional
Datchet Water Sailing Club
Saturday 7th16:00 - 21:0016:00 - 21:00
Nyack Boat Club

Ensign Fleet Holiday Party
Nyack Boat Club
Sunday 8th10:15 - 14:0010:15 - 14:00
Redesmere Sailing Club

Frostbite Series 13-14- Week 5
Redesmere Sailing Club
Sunday 8th11:00 - 14:0011:00 - 14:00
Shotwick Lake Sailing Club

Frostbite Open Handicap Series - Race 11 & 12 0f 12
Shotwick Lake Sailing Club
Saturday 14th12:00 - 14:0012:00 - 14:00
Chase Sailing Club

Sailing Open Race » Polar Pursuit Race
Chase Sailing Club
Thursday 26th12:00 - 15:0012:00 - 15:00
Budworth Sailing Club

Boxing Day Bash - In aid of the RNLI
Budworth Sailing Club
Sunday 29th10:00 - 14:0010:00 - 14:00
Mengeham Rythe Sailing Club

Winkle of The Harbour (HS/HF)
Mengeham Rythe Sailing Club
Tuesday 31st09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

REGISTER INTEREST First Aid » RYA First Aid Course Provisional
Notts County Sailing Club
Tuesday 31st09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

REGISTER INTEREST Powerboat » Register Interest RYA Safety Boat Course Provisional
Notts County Sailing Club
Tuesday 31st09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

REGISTER INTEREST Powerboat » Register Interest RYA Powerboat Level 2 Course
Notts County Sailing Club
Tuesday 31st09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

REGISTER INTEREST Dinghy Racing » Register Interest RYA Dinghy Club Racing Provisional
Notts County Sailing Club
Tuesday 31st09:00 - 17:0009:00 - 17:00
Notts County Sailing Club

REGISTER INTEREST Dinghy Racing » Register Interest RYA Dinghy Start Racing Provisional
Notts County Sailing Club
Tuesday 31st09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

REGISTER INTEREST Youth Dinghy » Register Interest RYA Youth Dinghy Stage 1 Provisional
Notts County Sailing Club
Tuesday 31st09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

REGISTER INTEREST Youth Dinghy » Register Interest RYA Youth Dinghy Stage 2 Provisional
Notts County Sailing Club
Tuesday 31st09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

REGISTER INTEREST Youth Dinghy » Register Interest RYA Youth Dinghy Stage 3 Provisional
Notts County Sailing Club
Tuesday 31st09:30 - 15:3009:30 - 15:30
Notts County Sailing Club

REGISTER INTEREST Youth Dinghy » Register Interest RYA Youth Dinghy Stage 4 Provisional
Notts County Sailing Club

January 2025

Wednesday 1st11:00 - 16:0011:00 - 16:00
Notts County Sailing Club

First of the Year Race, Phil Davies Cup & Geoff Parker Memorial Trophy
Notts County Sailing Club

February 2025

Saturday 15th
Oxford Sailing Club

Oxford Blue
Oxford Sailing Club

March 2025

Saturday 22nd11:00 - 16:0011:00 - 16:00
Notts County Sailing Club

Topper Traveller Event
Notts County Sailing Club

May 2025

Saturday 24th - 27th
Dalgety Bay Sailing Club

RS Feva Nationals 25
Dalgety Bay Sailing Club

June 2025

Saturday 7th - 9th
UKLA

Masters Qualifiers » ILCA Masters Nationals and EURILCA UK Masters - Hayling Island Sailing Club, 7-9 June 2025
UKLA
Saturday 21st
Island Sailing Club

ROUND THE ISLAND RACE
Island Sailing Club

August 2025

Sunday 24th - 27th
Sonata Sailing

2025 Sonata Nationals
Sonata Sailing

November 2025

Saturday 1st - 2nd
UKLA

Masters Qualifiers » ILCA Masters Inlands - Grafham Sailing Club, 1-2 November 2025
UKLA
© 2024 Sailing Calendar powered by Sailing Club Manager